operatie rosie si dureroasa | Forumul Medical ROmedic

operatie rosie si dureroasa

30-11-2007
alina_25
Nu este medic/terapeut
alina_25
acum o saptamana m-am operat de apendicita acuta. Cu toate ca la inceput operatia arata bine in ciuda celor 8 <capse> de caiet daca le pot spune asa, in urma cu trei zile am observat ca a inceput sa se inroseasca si sa fie f dura la atingere. zonele ce o inconjoara sunt f tari. Mentionez ca inca nu mi-au scos capsele si ca am dureri.
Astept un raspuns.

Va multumesc anticipat
2 comentarii
0
02-12-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Important este ca plaga sa nu supureze (sa nu aiba puroi, sa nu fie infestata).Trebuie sa ai grija sa mentii pansamentul si zona curate.Cu siguranta, daca nu este o plaga infestata, toata aceasta simptomatologie va disparea in urmatoarele saptamani.Sa nu uiti ca nu ai voie sa depui efort si sa te imbraci bine in zona respectiva.
0
02-12-2007, ora 00:00
alina_25
Nu este medic/terapeut
alina_25
Multumesc mult pt raspuns dar am ajuns la medic si mi-a scos capsele, eu stau in Spania si nu stiu ce denumire medicala au in Romania, si mi-au spus ca organismul incepuse sa respinga capsele si din aceasta cauza aveam acele simptome. Dar acum dupa ce mi le-a scos a inceput sa iasa un lichid din ea, la inceput a fost transparent dar o ora mai tarziu a devenit alb- rozaliu si in cantitati mai mari. Am impresia ca pe partea pe care iese acest lichid operatia nu e prinsa. Multumesc mult pt raspuns si mai astept un sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antibioticele pot înlocui operaÈ›ia chirurgicală, în cazurile necomplicate de apendicită acută
  • Administrarea antibioticelor în ambulatoriu la pacienÈ›ii cu apendicită este sigură È™i reduce necesitatea intervenÈ›iei chirurgicale
  •