osteonecroza cap femural bilateral

15-10-2013
flori capita
Nu este medic/terapeut
flori capita
Buna ziua, ma numesc Capita Gabriel sunt din BRAILA, am 46 de ani, inaltime de1, 67 si o greutate de 78kg, in urma cu 2 saptamani am fost diagnosticat cu osteonecroza cap femural bilateral am facut rmn si rezultatul este Examinarea RM a bazinunului osos evidentiaza arii neregulate in hiposemnal marginite de un inel in hipersemnal T2 localizate in partea antero/superioara a capului femural bilateral(dimensiuni mai mari de partea stanga) cu pastrarea convesxitatii pe partea dreapta si discreta aplatizare de partea stanga.Mici formatiuni chistice in osul spongios de vecinatate si arie de endem vizibila de partea stanga.Acetabulul nu prezinta modificari.Spatiile articulare sunt ingustate superior cu prezenta unei mici acumulari fluide intraarticular.Articulatiile sacroiliace au aspect normal.CONCLUZII/ Modificari de osteonecroza cap femural bilateral, mai avansate de partea stanga. As dori sa stiu daca prin forare se poate rezolva sau daca imi trebuie proteza cat pot amana pana la operatie.VA MULTUMESC
2 comentarii
0
15-10-2013, ora 14:57
flori capita
Nu este medic/terapeut
flori capita
imi poate spune si mie cineva cat costa o proteza de sold si cam cat ajunge operatia?
0
17-10-2013, ora 22:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Discutia este foarte lunga si pasionanta, o puteti gasi detaliata si pe link-ul
http://forum.romedic.ro/prod/foraje_in_cazul_necrozei_aseptice_de_cap_femural_045014.html
Din punctul meu de vedere, este important sa nu uite si de cele peste 15 kg in exces, care agraveaza enorm problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: