Otita seroasa

06-04-2019
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
Bună. Băiețelul meu de 6 ani în urma unei viroze a făcut otita confirmata de pediatru(otita seroasa lângă timpan sau pe timpan sincer nu am înțeles scrisu). Pediatra a zis sa i dau amoxacilina 3x5 ml. Paracetamol sau ibalgin de febra și picături auriculare. La a 3 administrare de antibiotic copilu zice ca îl doare burta și a vomat la 15 minute după antibiotic și la următoare administrare. Febra nu mai face durere nu mai are. Ceantibiotic îmi recomandați în afara de amoxacilina și cum sa scăpăm de otita cu alte remedii. Nu am ajuns la orl fiindca era vineri seara sinu are cabinet.
3 comentarii
0
06-04-2019, ora 09:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 bolile de urechi, nas, gat se CONFIRMA doar la ORL, pediatrii nu au instrumentarul necesar.
2. Otita seroasa.. este un lichid in spatele timpanului.. care NU se vede prin timpan, nu doare, doar da auzul scazut..si se confirma prin Timpanograma
3. NU se trateaza cu antibiotic Otitele seroase... ( se desfunda bine nasul, se administreaza un antialergic ( aerius), antiinflamator, se aplica ceva cald uscat la ureche
se scot complet din aliemntaie tot ce este acru, acidulat citric.
de asemenea se Exclud alimentele Producatoare de MUCUS.. ele produc acea secretie in nas si ureche
0
06-04-2019, ora 11:33
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
Mulțumesc... Dar pediatra ne-a recomandat antibiotic pt ca făcea febra. Care a început înainte de durerea urechii. A văzut cu otoscop. Credeți că e necesar alt antibiotic sau doar antiternice și picuri. Febra și durere nu mai are
0
06-04-2019, ora 18:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e necesar antbioticul
Luni mergeti la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.