otita congestionala copil mic

29-03-2014
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Domnule doctor, din cauza unei raceli prelungite, fetita mea de 3 ani a facut otita congestionala la urechea stanga. Medicul de familie mi-a recomandat sa-i dau 3 zile ibalgin si otocalm(2 pic de 3 ori pe zi, desi cred ca i-am pus din greseala si 3 picaturi de vreo doua ori).Inca de la prima administrare fetita nu mai acuza dureri. Nasul ii curge mai rar, mucozitatile sunt mai vascoase, seara ii mai pun vibrocil, desi infundata e foarte putin.As vrea sa va intreb daca intervalul de 3 zile nu e prea scurt si daca tratamentul e ok.Si va rog spuneti-mi daca nasul care curge(in general vorbim, in cazul racelilor) este bine sa fie tratat cu tot felul de picaturi si spray-uri nazale sau este mai ok sa lasam mucozitatile sa se scurga.Multumesc mult.
3 comentarii
0
29-03-2014, ora 19:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 mucozitatile trebuie aspirate obligatoriu, daca se scurg spre posterior irita faringele si provoaca tuse..dar si inflamatie a trompei lui eustache si implicit Otita
2 otocalm se poate pune si 5 pic.. Obligatoriu Calde...
3 dupa otita. faptul ca NU doare.. nu inseamna ca timpanul a recapatat si mobilitatea
asa ca corect este sa se trateaze o otita NUMAI la ORL..si se fac investigatii Timpanograma.. care arata cum si.a restabilit timpanul mobilitatea
0
29-03-2014, ora 19:49
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Multumesc pt raspuns.In ccea ce priveste mucozitatile, i-am curatat mereu nasul, dar nu i-am pus solutii in el niciodata, decat in cazul in care era infundat(ser).O sa-i dau in continuare picaturile pana duminica(3 zile) si luni merg la ORL cu ea.Daca sunteti amabil, spuneti-mi este corecta administrarea picaturilor doar in urechea bolnava, pt ca am auzit persoane spunand ca trebuie puse picaturi in amandoua.Eu am folosit otocalm doar pt urechea bolnava.
0
29-03-2014, ora 20:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. este corect in 1 singura ureche care doare
daca medicul ORL spune ca sunt schimbari de aspect a timpanului la ambele urechi.. in acest caz se pot INcalzi ambele urechi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: