otita cu timpan perforat

30-11-2013
ABD
Nu este medic/terapeut
ABD
Ajutatima va rog, de 3 ani ma doare urechea dreapta, am racit 3 ani in urma, se vede ca un curent de aera mi-a pprovocat dureri la urechea dreapta, am folostit ulei de catina, si parca mi-a trecut la moment, apoi la o alta raceala am facut otita confirmata de medic, am facut tratament dar dupa citeva luni s-a perforat timpanul, m-au lasat asa fara intervenim cu nimic precum sa se regenereze singur. acuma parca e regenerat dar CONTUNUA sa ma doara urechea, si sa am disconfort de ureche infundata. cind apas pe urechea externa foarte leger simt intepaturi insuportabile in urechea medie, interna si parca o senzatie ca se destupa. si dupa aceatsa ma doare canalul-trompa lui Eustachio. Va rog sa-mi spuneti ce as putea avea? e de 3 ani acest chin iar medicul imizice ca totul e bine
3 comentarii
0
30-11-2013, ora 18:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nici trompa lai Eustache nici urechea interna NU da dureri
sunt posibile urmatoarele variante
1. problema la dantura si articulatia temporo.mandibulara...care formeaza peretele anterior a conductuluinauditiv
toate cariile, gingivitele...duc la dureri in ureche
2. un faringe iritat de la un reflux gadtric sau o amigdalita pe acea parte duc la otalgie
3 problemele de coloana cervicala tot dau durere in ureche
4 cat priveste urechea... o audiograma, timpanograma si control timpan la microscop..ar ajuta la stabilirea unui diagnostic
0
30-11-2013, ora 21:33
ABD
Nu este medic/terapeut
ABD
Multumesc mult, Complimente, sunteti unicul medic care fara pacientul in fata ati reusit totusi sa-mi raspundeti la durerea mea.e posibil sa fie de la maseaua de minte care ma mai deranjeaza periodic, sau fapul ca NU am aciditate la stomac si nu digerez bine. Pentru ca celelalte investigatii : audiograma, timpanograma si controlul timpanului la microscop le-am facut de 3 ori, si mi-au zis ca e totul ok.Acum timpanul e regenerat, senzatiile auditive s-au ameliorat putin, dar durerea si disconfortul intern persista. Picaturi nu-mi dau- sa nu riscam deschiderea timpanului. Ar trebui sa-mi scot maseau de minte??
0
01-12-2013, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. obligatoriu trebuie scoasa acea masea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant din mătase pentru tratarea timpanului perforat
  •