Otita externa in sarcina

30-10-2015
ElenaVeronica
Nu este medic/terapeut
ElenaVeronica
Buna ziua, va trimit acest mesaj pentru ca sunt disperata. M-am trezit acum ceva timp cu urechea dreapta înfundată, am crezut ca e o banala raceala si nu am mers la medic. La scurt timp am inceput sa am dureri groaznice, vajait puternic, presiune pe ureche, ganglion inflamat sub ureche si maxilar înţepenit. Am mers la medic si mi-a pus o soluţie antiseptica pana a doua zi, dar nu si-a facut efectul. Am spus ca sunt însărcinată si mi-a recomandat paracetamol, fara sa-mi spună ce cantităţi, nimic. Pana luni stau cu al
doilea pansament, luni decide daca imi da antibiotic. Nu stiu ce sa mai fac, ce as putea sa iau ca sa nu pun in pericol copilul( saptama 14 de sarcina).Am uitat sa precizez ca locuiesc in Germania.
Multumesc mult.
5 comentarii
0
30-10-2015, ora 19:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste tot ce sa scris pe forum despre Otita externa
medicul la care mergeti trebuie sa fie neaparat medic ORL
sa aspire secretiile din ureche si sa puna tratament local
0
30-10-2015, ora 21:27
ElenaVeronica
Nu este medic/terapeut
ElenaVeronica
Multumesc, doctorul m-a expediat in 2 minute si greşeala mea a fost ca nu am intrebat de ce imi pune doar pansamentul. Daca ma simt rau merg la urgentă.
0
31-10-2015, ora 22:40
AMEART
Nu este medic/terapeut
AMEART
Buna ziua. De cateva luni am descoperit un ganglion putin marit in zona supraclaviculara stanga. Nu a mai crescut in dimensiune de cand l-am descoperit si uneori ma deranjeaza. Durerea reflecta inspre umar. Doresc sa ma consulte un medic dar nu stiu de ce specialitate trebuie sa fie. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
0
01-11-2015, ora 18:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se incepe cu cautarea focarelor de infectie la ORL si stomatolog
dar poate sa fie o durere sepatarata de umar care tine de ortopedie
0
01-11-2015, ora 20:04
AMEART
Nu este medic/terapeut
AMEART
Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: