otita externa micotica

29-05-2013
nelu195
Nu este medic/terapeut
nelu195
BUNA SEARA, ma numesc Nelu, am 41 de ani...sambata am luat o palma peste urechea dr...marti seara (azi fiind miercuri)a inceput sa ma doara urechea si sa nu mai aud bn cu ea.am pus alcool boricat, exoderil sol., am luat ibuprofen,.am vrut sa ma curat cu un betisor usor si m am speriat rau cand am vazut sange si ceva negru pe vata de la betisor...si nu era putin...degeaba nu au disp. simptomele..miercuri dimineata(adica azi, 29 mai 2013) m am prezentat la camera de garda la spitalul dr. Hociota si mi s a pus diagnosticul de otita externa micotia..mi s a facut toaleta locala prin aspiratie de catre med. de garda rezident, mi s a pus un tifon cu o sol. ca iodul s au rivanolul si mi a dat urmatoarea reteta:exoderil, sol.5 pic.x3/zi.betadina, sol.5 picx3/zi.ibuprofen 10 tab...1cp.x2/zi...ma doare si acum rau cu gat cu tot si iar am inceput sa aud infundat..ma ustura rau cand pun exoderil...simt usturimea in ultima masea de jos..sa continuui cu trat. prescris s au imi rec. dvs altceva??? va multumesc pt. rasp. anticipat
5 comentarii
0
30-05-2013, ora 08:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. este indicat ca orice problema care apare sa fie tratata la momentul potrivit
asteptarea duce la complicatii, trebuiea sa ajungi la ORL..dupa ce ai primit palma, evitai si durerea si acea otita micotica
2 pe forum gasesti sute de postari unde explic.. ce se pune in ureche, cum, si cum s eusuca urechea cu uscatorul de par
0
30-05-2013, ora 18:31
nelu195
Nu este medic/terapeut
nelu195
va multumesc pt. raspuns...o intrebare mai am.credeti ca poate fi vorba de o fisura timpanala? ma ustura ingrozitor cand pun exoderil si aud infundat cu urechea...
0
31-05-2013, ora 09:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. dupa o palma primita se fisureaza timpanul
ai nevoi de consult la un medic ORL.. care are in cabinet si microscop soi aspirator.. pentru a curata secretiile si avedea bine timpanul
cel mai bine in clinica ORL
0
31-05-2013, ora 16:28
nelu195
Nu este medic/terapeut
nelu195
am fost din nou la dr. orl..acelasi...in spital de ORL...la HOCIOTA..m a curatat bn s a uitat cu un dispozitiv cu bec si mi a spus ca timpanul este foarte inflamat. DAR NU VEDE NICI O FISURA intre timp a inceput sa curga si nasul si sa stranut.mi a zis ca am facut si o rinofaringita acuta si mi8 a mai dat pe langa tratamentul initial si augmentin 1gr 7 zile, ..parasinus, biorinil si alcool boricat.acum, dupa a doua aspiratie aud bn cu urechea.m a chemat luni la control...sa vad cum se prezinta urechea dupa ce ii pun picaturile.a spus ca se poate sa se fi iritat si urechea interna.e musai sa iau antibioticul ?...eu fug de antibiotice..multumesc anticipat pt. rasp
0
16-12-2015, ora 13:16
yordkam
Nu este medic/terapeut
yordkam
-am fost diagnosticat cu otita micotica externa dreapta, (ca simptome durere sub forma de junghi, ureche infundata) mi s-a recoltat din ureche o secretie pentru analize de laborator, si mi s-a facut o spalatura, dupa care durerile au incetat, mi s-a prescris o reteta cu 7 zile antibiotic ciprolin, si o luna cate o picatura de exoderil.
-dupa 7 zile de tratamentul prescis si dupa control urechea se prezenta bine(fara simptome de durere sau de infundare a urechii)
-dupa analiza de laborator a iesit ciuperca aspargillus (cu sensibilitatea cea mai mare la nistatin) dupa care am urmat alte 10 zile de tratament cu nistatin 6/zi, plus 10 pastile de protectis.
-intrebarea este daca medicamentul nistatin se preteaza la fungul aspargillus.
Va multumesc,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: