Otita externa - Nu mai aud !

23-07-2012
claudiubz20
Nu este medic/terapeut
claudiubz20
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati, macar cu un sfat.

Nu mai aud cu o ureche.
Am fost la ORL, mi-au facut o spalatura si tot nu auzeam. Mi-au spus ca am otita externa si mi-au bagat un pansament cu rivanol in ureche pe care sa picur din ora in ora rivanol. Mai mi-au dat de asemenea sa iau MODAFEN, antibiotic CIPRINOL si FLAMEXIN.

Am luat tratamentul o saptamana si nimic.. m-am dus la control din nou si mi-au spus ca in loc de Rivanol sa-mi cumpar NORFLOX.

Am cautat la toate farmaciile si nu am gasit aceste picaturi..
Eu nu am luat antibiotice decat o singura data la varsta de 4 ani.. si acum sa bag antibiotice in mine dintr-o data nu mi se pare prea OK..
Cu urechea nu aud nici in momentul de fata.
CE MA SFATUITI???

Tin sa precizez ca nu ma doare deloc.. chiar daca apas pe ureche sau bag degetul, nu simt nimic.
3 comentarii
0
23-07-2012, ora 13:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. initial pune apa oxigenata.. astepti sa elimine ce are de eliminat de acolo
2 stergi apa din ureche cu un servetel de hartie
3 pui 5 pic de alcool boricat pentru 5 minute
4 iarasi stergi cu un servetel de hartie
5 usuci interiorul urechii cu uscatorul de par
0
27-07-2012, ora 11:53
mihaichivu
Nu este medic/terapeut
mihaichivu
Buna ziua am venit de la mare luni(23.07.2012)direct la Orl aveam dureri la urechea stanga.La doctor cand am ajuns ma curatat in ambele urechi cu aspiratorul la urechea stanga a pus un pansament cu rivanol si a spus sa pun picaturi cu rivanol dar si in urechea dreapta.Sa constatat ca am la urechea stanga otita externa am primit tratament. cuminol, aulin, gentamicina.De marti in urechea dreapta nu cea cu probleme am un tiuit continuu am fost joi la doctor din nou am facut o audiograma cu urechea dreapta aud toate sunetele mai putin cvele la frecventa cea mai joasa am primit iar alte medicamente sinutox, parasinus. si sa pun picaturi in nas.A spus ca poate fi secretie in spatele timpanului si nu se poate curata.
Specific ca in prima zi(luni) cand ma aspirat cu aspiratorul am simtit o intepatura poate ma atins la tinpan sau un nerv nu stiu ce sa mai cred ca nu am avut probleme cu urechile dar tiuitul a aparut dupa ce ma curatat.
Astept un raspuns va multumesc.
0
01-08-2012, ora 21:20
adina32
Nu este medic/terapeut
adina32
Buna ziua!
Mi-am schimbat samponul si a inceput sa mi se usuce urechiile, apoi am aplicat crema hydrocortisyl skin cream1la suta, apoi am fost la doctor aveam amigdalietele umflate antibiotic si inca aveam urechiile uscate mi s-a dat gentisone picaturi, acum de cateva zile nu mai aud cu urechea dreapta iar am fost la doctor si mi s-a spus ca am infectie antibiotic distaclor 1 la 12 h si picaturi gentisone, azi e a treia zii si tot nu aud cu urechea dreapta si simt o presiune inauntru, a inceput si urechea stanga sa fie afectata putin.
Va rog sa imi dati un sfat.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: