otita medie supurenta la copil

23-02-2013
Lenke
Nu este medic/terapeut
Lenke
Am un nepotel de 4 ani si i-a curs puroi apoi sange din ureche si l-am dus la Orl. A primit tratament cu Cedax.Suspensie orala nu se gaseste si i-a m luat capsule din care trebuie sa-i dau 1/2.
Intrebarea mea este ce fac cu cealalta jumatate ca mi-a spus la farmacie ca se arunca.
Medicamentul e ff scump si vreau sa stiu daca intradevar desfacute aceste capsule' se dezaactiveaza' sau nu.
Se poate utiliza si cealalta jumatate sau nu?
Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
23-02-2013, ora 14:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.capsula este conceputa sa se absoarba in intestine...
desfacuta, , , ajunge in stomac si se neutralizeaza substanta activa'
asa ca nici acea administrata Nu isi face efectul
2. o otita acuta supurata cu timpan spart...este o urgenta medicala, necesita aspiratii zilnice a secretiilor din ureche
Va recomand sa internati copilul in clinica ORL...unde sub control orl se vindeca urechea
3 un tratament incomket si incorect acum...duce la o cronicizare a infectiei..copilul ramane cu timpan spart pentru tot restul vietii
0
23-02-2013, ora 14:56
Lenke
Nu este medic/terapeut
Lenke
Va multumesc din suflet pentru indicatia data. Ideea e, ca nu avem o clinica ORL, iar despre sectia din spital nu vreau sa comentez. In prima faza a primit copilul tratament cu augmentin si niste picaturi. apoi, dupa un tratament de 7 zile i-a curs sange din ureche. Sa nu ma intelegeti gresit AM FOST CU EL LA MEDIC ORL, nu la medic de familie, dar nimeni
nu mi-a spus despre acest incomveniet al antibioticului decit farmacista.
Datorita dvs stiu ce am de facut. Multumesc mult.
0
28-04-2018, ora 19:54
Louey
Nu este medic/terapeut
Louey
Buna ziua. Baietelul meu de aproape 4 ani a fost diagnosticat cu otita supurata. Va rog sa imi spuneti cum ii pot igieniza urechea, avand in vedere ca are secretii destul de abundente. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: