Otita seroasă

26-07-2017
lumiminita1969
Nu este medic/terapeut
lumiminita1969
Buna ziua va rog să mă îndrumați căci sunt disperata nepotul meu de 2 ani și 3 luni a intrat în colectivitate de cînd a intrat face repete episoade de bronșiolita traheobronșite otite seroase i.am făcut analize și am descoperit în nas pneumococ l.am tratat conform antibiogramei am făcut tratament de imunitate ferdifens bronhovaxon și de un an luăm singular recomandat de medicul pediatru acum ne.am hotărît să îl operam și de polipi la recomandarea medicului orlista problema este că acum la analize in nasuc.am găsit streptococica pneumonie pt care primește tratat conform antibiogramei ce am mai putea sa îi dăm pt creșterea imunității.In perioada in care a fost mai bine i.am făcut și vaccinul sinfloryx și prima doza și apoi la 2 luni a doua la 2saptamini după vaccinare a făcut iarăși un episod de otita seroasă tratata inițial cu oscilococcin antitermice aerosoli și Aerius după o săptămâna de tratament a trebuit să intrăm pe antibiotic deoarece nu ceda tuse și mucozități la greu aspiram curățăm cu ouicx apoi picături cu vibrocil.nu știu ce atitudine terapeutică sa mai adopt pina la virată de 1an și 8 luni cînd l.am dus la creșă a fost un copil super bine a făcut doar 2 episoade de faringita acum nu trece o săptămâna de creșă că iar facem altceva menționez că a fost alăptat la din 2 luni apoi pina la 1an lapte praf Nan acum măninca
lapte olimpus.
5 comentarii
0
26-07-2017, ora 16:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 personal NU recomand operatii la acesta varsta..deoarece pana la 5-6 ani.. polipii pot recidiva.. in caz ca nu se schimba nimic in regimul alimentar a copilului
mai bine renuntati la gradinita pentru un timp
2 parerea personala este ca.. in colictivitate sa schimnbat alimenattia..copilul face aciditae si reflux de la unele alimente, lucru care a dus la inflamatii in gat de la acidul gastric
deja pe un faringe inflamat se lipesc usor toti microbii de la toti copii
3 Imunitatea se formeaza in Intestine... si este foarte importanta alimentatia corecta, fara acrituri, citrice, acidulate
trebuie reduse cantitatea de Lactate si de Fainoase.. care sunt Producatoare de Mucus
4 tratamentul corect local este cu aparat de aerosoli si aparat salin acasa
spalaturi nazale si tratament cu Colargol in nas
solutii antacide pe noapte del amedicul pediatru..sa nua mia ajunga acidul gastric noaptea in faringe
0
26-07-2017, ora 17:25
lumiminita1969
Nu este medic/terapeut
lumiminita1969
Mulțumesc pt răspuns pt aciditate i.am administrat nexiun pliculețe și a fost ok după întrerupere a inceput iar sa regurgiteze este adevărat. Că la creșă ne fonduri lapte noi înainte de culcare primește lapte cu biberonul iar referitor la operatie medicul orelist ne.a expus problema recidivei dar sa considerat că decor sa mergem veșnic din răceală in răceală mai binefacere operația pt a scăpa de răceli și otite. Si chiar dacă de vor reface îl vom repeta dar sper sa îi mai crească imunitate unpic.cu multumiri
0
26-07-2017, ora 17:32
lumiminita1969
Nu este medic/terapeut
lumiminita1969
Mulțumesc pt răspuns pt aciditate i.am administrat nexium pliculețe și a fost ok după întrerupere a inceput iar sa regurgiteze este adevărat. Că la creșă nedindui el laptele nu l bea decor cu biberonul cu cana mai putin lapte noi înainte de culcare primește lapte cu biberonul iar referitor la operatie medicul orelist ne.a expus problema recidivei dar sa considerat că decor sa mergem veșnic din răceală in răceală mai binefacere operația pt a scăpa de răceli și otite. Si
0
28-07-2017, ora 20:09
lumiminita1969
Nu este medic/terapeut
lumiminita1969
Buna seara in urma mesajului trimis ieri am avut intervenția programată pt operația de polipi polipi au fost medii dar s.a intervenit și la nivelul urechii unde persista otita seroasă cronica o sa aspirat lichidul din spatele urechii pt a de vindeca otita mai repede.medicul ORL.ist care a făcut intervenția ne.a comunicat că fără aceste intervenții nu s.ar fi vindecat am fi mers in continuare in același ritm cu probleme de răceală ale copii.vă mulțumesc pt sfaturi.
0
28-07-2017, ora 20:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa externare
consult la gastrologie
tratament de durata si regim corect tot restul vietiii
inflamatiile digestive revin la prima gresala in alimentatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.