-Ovule betadina in alaptare-

18-11-2020
EllaB14
Nu este medic/terapeut
EllaB14
Buna, sunt mamica unei fetite de 6 saptamani care astazi dimineata a vomat in jet de doua ori, pentru prima data. Am dat fuga cu ea la medicul pediatru, care dupa ce m-a intrebat de alimentatie si a consultat fetita, a spus ca se mai intampla la copilasii nascuti cu greutate mare (4250 g) sa vomite din cand in cand in jet. Ajunsa acasa in timp ce alaptam fetita, datorita sanului opus care curgea, am observat ca laptele mirosea diferit. Toata ziua am stat si m-am gandit de la ce ar putea fi, dar abia dupa ce mi-am introdus un alt ovul cu betadina am realizat ca sigur asta e cauza pt ca aseara am folosit primul ovul si lapticul miroase similar cu ovulul.
Ingrijorarea mea mare este: e posibil sa i se intample altceva fetitei inafara de voma?
Astazi a si dormit mai mult dar am pus acest lucru pe seama faptului ca zilele trecute a fost mai agitata si e posibil sa fi recuperat somnicul pierdut in timpul zilei, dar acum ca am realizat care ar fi cauza vomei de azi dimineata sunt ingrijorata ca starea de somnolenta sa nu fie cauzata de ovule.
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
1 comentarii
1
18-11-2020, ora 21:22
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Este de evitat utilizarea betadinei la sugari sau mame care alăptează !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Betadina - indicații, ghid utilizare (când și cum se folosește)
  • Rolul iodului în obezitate, diabet și alte afecțiuni metabolice
  •