pot face test de sarcina daca fac tratament cu ovule si am luat pana ieri antibiotice?

23-09-2011
mikygaby
Nu este medic/terapeut
mikygaby
buna as avea si eu o intrebare.am luat anticonceptionale 1 an jumate si leam intrerupt recent acum fac un tratament cu antibiotice si ovule imi puteti spune si mie daca pot face test de sarcine in timpul tratamentului ?? multumesc frumos
5 comentarii
0
23-09-2011, ora 17:01
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
Majoritatea medicamentelor, eliberate cu sau fara reteta, incluzand pilule contraceptive si antibiotice, nu ar trebui sa afecteze rezultatele unui test de sarcina.
0
23-09-2011, ora 20:49
mikygaby
Nu este medic/terapeut
mikygaby
multumesc frumos pentru raspuns.
0
25-09-2011, ora 00:25
mikygaby
Nu este medic/terapeut
mikygaby
buna as mai avea si eu o intrebare dupa tratament cu antibiotice si ovule pot ramane insarcinata mai repede decat deobicei? am facut test de sarcina aseara mia iesit k nu sunt insarcinata dar de la ultimul contact sexual nu a trecut decat 10 zile si tratamentu lam tinut 7 zile la inceput am crezut k imi este rau de la antibiotice da leam terminat de 2 zile si mai am si acum senzatie de voma nu suport mancarea manac numai fructe si am ameteli ceea ce ma duce cu gandu k as putea fi gravida voi ce parere aveti sintomele le am din a2 zi de la inceperea tratamentului si menstruatia mia trecut cu 3 zile inainte de inceperea tratamentului am o mare dilema sper k ma puteti ajuta:(va multumesc
0
25-09-2011, ora 16:42
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
testele de sarcina, facute corect, au o precizie de 97-99%. Probabilitatea de a ramane insarcinata dupa tratament cu ovule si antibiotice nu e nici mai mare, nici mai mica decat in mod normal, dar daca vrei sa ramai insarcinata e bine sa eviti orice tratament fara sa consulti un medic inainte.
0
30-09-2011, ora 14:48
mikygaby
Nu este medic/terapeut
mikygaby
buna ziua as vrea sa ma ajutati si pe mine cu o problema am facut un tratament cu amoxacilina, metronidazol, ovule si un unguent lomexin pentru o problema vaginala timp de 7 zile dupa ce am terminat tratamentul mia aparut pe limba o afta (cred eu) undeva in spate aproape de gata multa lume mia spus sa iau nistatina pastile deoarece ar fi un fel de candidoza din cauza pastilelor nu am luat pentru ca mia fost frica si doctorul meu a spus sa astept prima menstruatie si sa ma duc la control dar problema este ca dupa ce mia trecut "afta" aceea de pe limba am inceput sa am mancarimi vaginale si dureri usoare este posibil sa fii facut candida vaginala?Am inteles ca ceea ce imi aparuse pe limba poate ajunge pana la vagin pot lua acum tratamentul cu nistatina pastile?? Am facut si spalaturi cu ceai de musetel pentru ca mancarimile sunt insuportabile si nu pot dormi nici noaptea din cauza lor:((.Va rog sa imi spuneti daca este bine sau nu sa iau nistatina si ce as mai putea folosi.Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.