Pansinuzita cronica recidiva

09-11-2018
Laurabau
Nu este medic/terapeut
Laurabau
Bună ziua, as dori un sfat la problema mea. Sufăr de pansinuzita cronica recidiva de 23 de ani, anul acesta problema s-a agravat, din primăvară este însoțită de otita seroasa, lipsa mirosului și durere în gat. Menționez ca am făcut de 4 ori anul asta și acum am 4 săptămâni de când ma confrunt cu aceiași problema nu aud, ma dor urechile dar cel mai tare ma doare în gat(nu am amigdale). Am luat 14 zile antibiotice klacid 7 zile și dalacin 7 zile, plus altele la recomandarea orl ist ului. Am făcut și analize hlg, crp, aslo și exudat faringian care sunt bune. Nu știu ce sa mai fac sau unde sa merg. Nu am probleme cu dantura. Un sfat va rog frumos!
7 comentarii
0
10-11-2018, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult la gastrologie
de 23 de ani faceti reflux gastro esofagian in somn. acidul gastric irita gatul si cornetele nasele si normal ca nu se vindeca niciodata complet
0
11-11-2018, ora 07:44
Laurabau
Nu este medic/terapeut
Laurabau
Mulțumesc mult pentru răspuns. Am sa va urmez sfatul.
0
11-11-2018, ora 12:16
Ionela.
Nu este medic/terapeut
Ionela.
Buna ziua. Am un baietel de 10 luni care a avut in ultimul timp vreo 2 episoade de rinofaringita acuta si de vreo 4 zile s.a terminat viroza si secretiile iar de dimineata l.am aspirat si a iesit un mucisor cu sange. I.am mai scos cate unul cu sange si pe la 4 luni si la viroza dinaintea acesteia. Are el o sensibilitate la nasuc sau poate ca am insistat prea mult cu aspiratorul ? Atunci cand a avut mucisorii multi nu am scos niciunul cu sange. Poate au fost prea uscati acum ?
0
11-11-2018, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pra e normla sa faca copilul la 10 luni asa des viroze
1 toti care vin din exterior in casa... tre sa treaca prin baie..spalat main, fata, curatat gat, nas cu spreiuri
si dupa se ajunge la copil
2 mai vedet daca copilul este alimentat conform varstei si nu conuma fructe, alimente care produ regurgitare.
3 nasult trebuie vazut la un medic ORL..asa no sa aflati de unde sangera
0
16-11-2018, ora 14:56
Ionela.
Nu este medic/terapeut
Ionela.
K. Va multumesc. Am fost la 2 medici orl si mi.au zis ca de la aspiratul prea des. Si ca este el mai sensibil, atata timp cat nu sangereaza mult decat un mucisor o data la ceva timp. El mananca foarte bine. Foarte multe fructe si dun toate legumele. Este mancacios
0
16-11-2018, ora 19:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai cititi despre alimentatia corecta la acesta varsta si ce fructe are voie si cat
prea multe fructe si mancare grea..strica digestia pentru toata vata
duce la reflux in somn... acidul gastric irita farngele, amigdalele, polipii
si asa se ajunge la operatii de polipi si amigdale
0
17-11-2018, ora 22:54
Ionela.
Nu este medic/terapeut
Ionela.
Va multumesc pentru raspuns dar nu avem probleme de genul acesta. Nu stiu de ce ati inteles asta. Nu are reflux gastroesofagian. El a facut secretii cu mucisori. O singura data a avut si cu gatul probleme din cauza secretiilor care se scurgeau postnazal si l.au iritat. Cu alimentatia ne.am documentat foarte bine. Mananca ce trebuie. Multumesc inca o data. Seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •