Pierderea mirosului

14-06-2011
EcaterinaV
Nu este medic/terapeut
EcaterinaV
Am avut o bronsita care am tratat-o cu antibiotice, dupa care mi s-a depistat o sinuzita bilaterala si frontala pe care am tratat-o la fel cu antibiotice prescrise de medicul de familie. N-u ma ajutat deloc, in timpul zile nu puteam respira pe nas iar noaptea ma trezeam pentru ca nu puteam sa trag aer. Apoi mi-a disparut mirosul, in timpul zilei recapatam simtul mirosului de citeva ori cite 15-30 min. Am mers la medicul ORL si iarasi mi-a prescris antibiotice, din pacate am intrerupt tratamentul si medicul mi-a mai prescris un curs de antibiotice, in momentul de fata urmez acest tratament. Nasul este complet desfundat deja de trei saptamini dar mirosul nu-mi apare!!!! In prima jumatate a zilei mirosul este prezent dupa care incepe sa dispare si sa apara, iar seara nu mai simt absolut nimic!!!! Stranut des in prima jumatate a zilei. Aceste probleme cu mirosul le am deja de o luna jumatate. Imi este frica ca-l voi pierde pentru totdeauna. Sunt disperata!
Poate sa fie lipsa mirosului din cauza antibioticelor? Sau poate fi din cauza stresului si nervilor pentru ca in ultimul timp am avut multe momente stresante. Medicul neuropatolog ma poate ajuta?
Ajutati-ma va rog! Nu vreau sa raman fara miros.Va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
14-06-2011, ora 14:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este necesar si un consult la Neurologie
dar si tratamentl ORL este obligatoriu
1. aromoterapie si inhalatii cu ulei volatil de busuioc
2.aerius 1 tab seara
0
16-07-2011, ora 20:28
EcaterinaV
Nu este medic/terapeut
EcaterinaV
Va multumesc pentru raspuns. In prezent urmez un tratament la ORL si unul neurologic. Dar nu-i nici o ameliorare. Pastilele nu ma ajuta! Mirosul nu-mi apare! In curind voi avea 3 luni de cind am aceasta problema. Recomandati-mi niste proceduri (cuart, electrofarez) care sa ma ajute.Va rog mult.
0
16-07-2011, ora 23:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerius si ulei volatil de busuioc ati folosit?
0
17-07-2011, ora 20:03
EcaterinaV
Nu este medic/terapeut
EcaterinaV
Da, folosesc si in prezent. Nici un rezultat.
0
17-07-2011, ora 20:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca mirosul nu revine in 3 saptamani de tratament.. sund din ce in ce mai mici sanse de vindecare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.