ORL, jena la deglutitie, sinuzita

06-07-2013
Marius eu
Nu este medic/terapeut
Marius eu
Am fost diagnosticat cu sinuzita, elimin niste secretii galbene si cu sange cate o data. Am mereu nasul infundat dar parca secretiile astea le scot din gat. Intrebarea mea este de ce am o jena la deglutitie? poate fi de la sinuzita?
4 comentarii
0
07-07-2013, ora 13:16
banuianis
Nu este medic/terapeut
banuianis
buna ziua.baietelul meu in varsta De 8ani are stafilococul auriu in nas.l-am tratat cu antibiotice De pe antibiograma dar cred k a revenit deoarece De date or I raceste si ii curge nasul ii AP are CA Un fel De herpes in nas sau pe nas in diferite locuri.Mai nou vad k are dureri toracice'zice el cand face Mai mult effort.credeti k ac est stafilococ poate da complicatii De a
cest Gen?la inima ma refer, sa-i slabeasca muschiul inimii?ce-mi recomandati sa fac?multumesc anticipat.
0
08-07-2013, ora 08:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Marius
daca secretiile cu puroi de la sinuzita ajung in gat..e normal ca muocsa faringelui ssa se inflameze
mergi la ORL.. tratezi corect sinuzita

2banuianis
1. sa faceti o radiografie SAF sa vedeti daca nu e si sinuzita
2 sa faceti consult la Gastrologie.. Orice problema gastrica sau intestinala duce la scaderea imunitatii
3sa faceti tratamente locale ORL.. inhalatii, aerosoli, spapaturi nazale, salina, aromoterapie
0
08-07-2013, ora 21:04
Marius eu
Nu este medic/terapeut
Marius eu
Multumesc pentru raspuns, eu maine ma duc cu SAF-ul sa mi-l citeasca un doctor ORL, eu sunt ingrijorat de aceasta jena pentru ca doamna doctor m-a dignosticat cu sinuzita fara sa se uite la mine in gat cu oglinda, doar asa mi-a ridicat limba. Am facut aerosoli dar nicio imbunatatire. Oricum maine vin cu un raspuns ma duc la control.
0
09-07-2013, ora 11:26
Marius eu
Nu este medic/terapeut
Marius eu
Deci pana la urma am deviatie de sept, rinita cronica si faringita cronica hiper... Acum fac ceva tratament dar cred ca o sa ma operez la nas.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •