Papanicolau categ. III

25-05-2012
Deea1787
Nu este medic/terapeut
Deea1787
Buna ziua! Poate ca aceasta intrebare s-a mai pus, dar sunt speriata... am facut un test Babes Papanicolau iar rezultatul e urmatorul:
ASC-US
Frotiu cu celule superficiale si intermediare, foarte rare celule parabazale si endocervicale, PMN relativ frecvente.
Clasificare BABES-PAPANICOLAU: III
Vreau sa stiu ce inseamna, sunt foarte speriata si nu imi pot lua gandul ca ar putea fi cancer. Tin sa mentionez ca nu exista rana pe col... Va multumesc!!!
8 comentarii
0
25-05-2012, ora 21:16
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Repeta testul Papanicolau la alt cabinet ginecologic fara sa spui de acest rezultat ; daca e la fel, de tip III, trebuie neaparat sa se ia biopsie..Nu te panica, stai linistita si fa-l din nou.
0
25-05-2012, ora 21:19
Deea1787
Nu este medic/terapeut
Deea1787
Da, dar maine m-au chemat din nou pentru o colposcopie... ce ma indrumati?
Rezultatul acela necesita asa ceva (Mycoplasma, Ureoplasma, Clamydia, Trichomonas)?
Va multumesc din suflet!
0
25-05-2012, ora 22:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, acel rezultat indica faptul ca trebuie sa continui cu investigatiile.parerea mea este ca trebuia sa amani cateva zile colposcopia si sa repeti testul Papanicolau in alta parte..E mai bine sa fii sigura de acest rezultat.
0
25-05-2012, ora 22:59
Deea1787
Nu este medic/terapeut
Deea1787
Va multumesc foarte mult pentru indicatii, o sa urmez sfatul dumneavoastra si voi reveni cu detalii dupa ce voi consulta si alt medic!
Intrebarea mea acum e, daca celalat test iese ok, pe care sa il iau in considerare?
0
26-05-2012, ora 06:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Totusi de la Papanicolau III la test OK este o diferenta.vom vedea...
0
26-05-2012, ora 14:12
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Buna,
Si eu am avut in ianuarie rezultat ASC--US la papanicolau. Medicul mi-a recomandat genotiparea HPV, care a iesit negativa, si nu a mai trebuit sa fac colposcopie. MI-a recomandat repetarea testului dupa un an, si nu am primit nici tratament. Nu te panica, acest rezultat poate sa apara si daca recoltarea s-a facut la scurt timp de la menstruatie, ori daca ai avut un contact sexual mai agresiv.
Sfatul meu este sa iti faci genotiparea HPV, intrucat ASC-US este dat in primul rand de prezenta virusului HPV. Daca nu ai HPV atunci esti OK. Ma mira faptul ca nu ai fost indrumata catre acest test. 80% din femeile cu ASC-US au HPV prezent. De asemenea sa nu mai folosesti tampoane interne.
Sfatul meu este sa nu te panichezi, poate fi nimic!
0
26-05-2012, ora 14:29
Deea1787
Nu este medic/terapeut
Deea1787
Ok... Merci mult d sfat... Initial voi repeta Papanicolaul, si apoi voi urma si sfatul tau cu testul HPV...
O zi buna va doresc si multa sanatate!
0
27-05-2012, ora 00:29
ioana_mla
Nu este medic/terapeut
ioana_mla
Buna. Eu te sfatuiesc sa faci Colposcopia, acolo se vede exact ce tip ce celule ai...daca sunt canceroase sau nu, daca pot deveni etc. Repetarea testului mi se pare inutila. Colposcopia mi se pare o "interventie" mult mai amanuntita si cu rezultate exacte. Bafta !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •