PARAPAREZA spastica

19-07-2008
cojocaru_2001
Nu este medic/terapeut
cojocaru_2001
ma numesc ionescu ion daniel am 21 de ani si sufar de parapareza spastica de la 3 luni dupa nastere asi dori sa discut cu cineva de pe aici in legatura cu aceasta boala medic sau oaneni aflati intr-o sitoatie asemanatoare.asi vrea in special sa aflu daca operatile cu celule stem ne ajuta pe cei cu astfel de probleme astept raspunsuri comentari sau sugesti pe forum. - sanatate multa
3 comentarii
0
24-07-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Aveti un rezultat CT sau RMN? Ati avut convulsii / luati tratament anticonvulsivant ?

Celulele stem se folosesc la oameni in boli neurologice (ex. Parkinson), dar in paralizia cerebrala (parapareza spastica), se pare ca problema este inca in stadiu de studiu pe animale, la care rezultatele sint incurajatoare. Sint in pregatire studii clinice pe pacienti umani. Cel mai nou articol pe care l-am gasit despre asta este din februarie 2008.
-------------*

Numai bine!
(*modificat de admin)
0
11-09-2008, ora 00:00
marylen
Nu este medic/terapeut
marylen
Buna, Ar trebui sa fii permanent sub observatia unui medic neurolog care sa-ti recomande ce poti face.Eu am avut parapareza spastica in urma unei interventii chirurgicale centro-medulare dar cu multa gimnastica de recuperare am reusit sa ma descurc singura, merg bine si doar cand obosesc nu mai am echilibru.Ai incercat in clinicile de recuperare? Iti doresc sanatate multa.
0
23-06-2009, ora 13:39
mircea-adrian
Nu este medic/terapeut
mircea-adrian
Buna ziua
Ma numesc Herman Mircea Adrian am 24 de ani si sufar de parapareza spastica infantila.Am aceasta boala din nastere.Am suferit 3 interventii chirurgicale toate in tara dar nu cu rezultate foarte mari.Ultima interventi a fost la varsta de 14 ani, am urmat un an de tratament dar am fost nevoit sa le intreru datorita faptului ca am vrut sa-mi urmez studiile.In prezent sunt student la Facultatea de Medicina din Sibiu, specializarea Tehnica Dentara, mai am un an de studii si sunt interesat sa efectuez o noua interventi chirurgicala.Am nevoie de sfaturi si indrumari referitoare la costuri, risc si unde as putea efecua aceasta operatie in conditii bune la noi in tara, va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.