Pareri
Buna seara,
Am fost la psihiatru si mi-a stabilit diagnosticul de depresie recurentă, ca si tratament mi-a prescris serlift 50 mg 1/2, rispen 1 mg si rivotril 0, 5. Ce părere aveți de acest tratament?
Am fost la psihiatru si mi-a stabilit diagnosticul de depresie recurentă, ca si tratament mi-a prescris serlift 50 mg 1/2, rispen 1 mg si rivotril 0, 5. Ce părere aveți de acest tratament?
4 comentarii
Parerea noastra este doar o.. parere. Medicul psihiatru este cel care decide tratamentul pe baza a ce vede si aude in cadrul unei consultatii.
Pe ce anume sa ne bazam noi parerea?..
Daca ar fi sa imi dau cu parerea, eu zic sa urmati tratamentul si vedeti cum merge treaba. Tineti legatura cu medicul si, daca este cazul, medicatia va fi ajustata in asa fel incat sa fie totul cat mai okay. Este nevoie de perseverenta. Rezultatele nu apar chiar peste noapte.
De asemenea, recomand si psihoterapia.
Pe ce anume sa ne bazam noi parerea?..
Daca ar fi sa imi dau cu parerea, eu zic sa urmati tratamentul si vedeti cum merge treaba. Tineti legatura cu medicul si, daca este cazul, medicatia va fi ajustata in asa fel incat sa fie totul cat mai okay. Este nevoie de perseverenta. Rezultatele nu apar chiar peste noapte.
De asemenea, recomand si psihoterapia.
Bună seara!
Rezultate bune se obțin combinând medicația cu psihoterapia. Medicația o stabilește numai medicul psihiatru. Reacțiile sunt diferite și în funcție de persoană, de aceea e nevoie să ții legătura cu medicul psihiatru căruia să-i relatezi posibilele reacții ale tratamentului, în funcție de care el poate diminua sau crește dozele.
A ne da cu părerea despre tratamentul dat de un psihiatru, e total greșit, pentru că ți-a fost dat în funcție de diagnostic și de alte considerente luate în calcul de psihiatru.
Rezultate bune se obțin combinând medicația cu psihoterapia. Medicația o stabilește numai medicul psihiatru. Reacțiile sunt diferite și în funcție de persoană, de aceea e nevoie să ții legătura cu medicul psihiatru căruia să-i relatezi posibilele reacții ale tratamentului, în funcție de care el poate diminua sau crește dozele.
A ne da cu părerea despre tratamentul dat de un psihiatru, e total greșit, pentru că ți-a fost dat în funcție de diagnostic și de alte considerente luate în calcul de psihiatru.
Nu exista tratamente bune sau rele. Conteaza cum reactioneaza organismul dv la acel tratament. Pentru orice problema vorbiti cu medicul curant la consultatia lunara si el va va modifica dozele.
Bună dimineața, as dori sa încep un tratament cu 1 htp seara, deoarece am insomnii, fac tratament cu homeopate, după care ma simt f bine, dar am rămas cu jumătate de bromazepam pe care îl iau seara, întrebarea mea ar fi următoarea :dacă iau 5-htp rotta natura și nu pot dormi, mai pot lua jumătate de bromazepam după o ora, sa zicem? Vreau sa punctez faptul ca în seara când iau remediul ptr somn dorm bine dar acesta îl iau doar luni, miercuri și vineri, ori eu as dori sa dorm în fiecare seara, mulțumesc
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 19De 4 saptamani am intrat intr-un cerc vicios si nu pot sa-mi revin
- 3Depresie sau altceva?
- 5hepatita cronica autoimuna, gammapatie monoclonala
- 5Vreau sa scap de tulburari depresive
- 72Intrebare pentru medicii psihiatri si nu numai
- 7Obregia sau Spitalul Militar pt episod depresiv major?
- 14coaxil este eficient?
- 17Vreau o parere in legatura cu sindromul depresiv
- 6Probleme de la stres, depresii
- 19Va rog ajutati-ma sunt in pragul sinuciderii
- 1cat de mica e diferenta de la tulburare anxioasa la depresie?
- 3depresie majora mi s-a dat serlift si orfiril...
- 4Tahicardie tot timpul
- 21Tanar de 32 de ani, sa aibe depresie sau ce boala ar putea fi?
- 9antidepresive care NU INGRASA??
- 9Sunt adolescent si ma simt foarte singur si melancolic
- 7Atac de panică, anxietate şi depresie;
- 13am ales sa plecam în străinătate. În momentul acela ceva s-a rupt în sufletul meu...
- 4Depresie
- 34Depresia si Masturbarea
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
