Parinti vor sa imi controleze viata si acum, la 22 de ani

13-07-2019
ioanaa03
Nu este medic/terapeut
ioanaa03
Sunt intr-o relatie de mai mult de 3 ani, iar parinti mei nu il accepta deloc de fiecare data cand le-am zis de el ma puneau sa aleg intre ei si el, imi era foarte greu sa fac asta.Nu ma lasa sa ies din casa, nu pot fac absolut nimic, decat doar ceea ce vor ei si cum vor ei, precizez ca am 23 de ani, iar mereu ma santajeaza ca ii supar si ca din cauza mea o sa moara ei.
Imi iubesc iubtul si si el la fel, vrem sa fim impreuna, dar in acelasi timp imi este frica de reactia parintilor
26 comentarii
0
13-07-2019, ora 14:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati-va servici. Cand nu o sa mai depindeti financiar de ei, nu se vor mai comporta asa.
0
13-07-2019, ora 15:02
ioanaa03
Nu este medic/terapeut
ioanaa03
Am facut asta deja, si situatia e tot la fel...sau poate si mai rea
0
13-07-2019, ora 21:09
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
La 23 de ani e necesar să vă luați propriile decizii. Părinții trebuie să înțeleagă că e viața dvs. și e nevoie să vă fie alături și să vă respecte alegerile, nu să vă impună.
Încercați să stați de vorbă cu ei și să-i convingeți că ați crescut și puteți fi responsabilă pentru viața dvs. Cereți-le să vă explice de ce-i deranjează această relație și aduceți-le argumente prin care să-i convingeți că această relație vă împlinește și e ceea ce vă doriți.
0
15-07-2019, ora 00:21
xtreme07
Nu este medic/terapeut
xtreme07
cred ca e loc de consiliere familiala. sa vedem ce zic si psihologii forumului
0
15-07-2019, ora 07:40
Psihologie, București
Dacă nu reușiți să vă rezolvați problema, consilierea familială vă poate ajuta să vă îmbunătățiți relația și să conștientizați fiecare unde greșiți. Pentru că greșeli pot fi de ambele părți. Probabil că nu ați reușit să-i convingeți că v-ați maturizat suficient încât să nu greșiți atunci când luați o decizie, sau poate că încă nu s-au obișnuit cu ideea că ați crescut și nu mai sunteți un copil.
0
16-07-2019, ora 18:08
ioanaa03
Nu este medic/terapeut
ioanaa03
Nu cred ca se va rezolva, pentru parinti mei nici o decizie nu este corecta, si mereu vor sa fac cum zic ei, pentru ca ei stiu ca asa e mai bine ce vreau eu nu conteaza absolut deloc pentru ei.
0
16-07-2019, ora 22:03
Psihologie, București
Dacă te poți întreține singură, mută-te cu chirie până vor înțelege că te poți descurca și poți avea grijă de tine.
0
16-07-2019, ora 23:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ai putea sa te intretii singura, nu ar mai putea sa comenteze atat.
0
23-07-2019, ora 15:23
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Ioana spui ca “parinti mei mereu vor sa fac cum zic ei …. ce vreau eu nu conteaza absolut deloc pentru ei” Cum crezi ca ar reactiona daca le-ai spune ceva de genul:

Dragii mei, stiti cat de mult tin la voi si cat de mult nu vreau sa va supar. Insa acum am 22 de ani si sunt suficient de matura pentru a evalua daca deciziile mele sunt bune sau nu. E posibil ca unele din aceste decizii sau unele din actiunile mele sa nu fie pe placul vostru si imi pare rau pentru asta. M-as bucura insa mult daca m-ati intelege ca am nevoie sa iau propriile mele decizii. Nu inseamna ca nu va iubesc. Dimpotriva, daca as vedea ca acceptati deciziile mele, chiar daca nu va convin, v-as indragi si mai mult.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
27-07-2019, ora 21:28
ioanaa03
Nu este medic/terapeut
ioanaa03
Am facut asta, si degeaba m-am mutat in chirie si au venit dupa mine sa ma duca acasa.Orice le-as zice e in zadar, vor sa fie totul cum zic ei, ei stiu cum e bine..
0
29-07-2019, ora 13:27
Psihologie, București
Nu înseamnă că te pot lua cu forța la vârsta asta. Fii categorică, susține-ți punctul de vedere și vino cu argumente prin care dovedești că ești capabilă să te întreții și să faci tot ce e mai bine pentru tine.
0
30-07-2019, ora 11:48
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E important sa inveti sa accepti sa nu te mai framanti atunci cand altii incearca sa-ti incalce granitele.
Chiar daca sunt parintii tai, echilibrat e sa-ti accepte independenta Ioana.
Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
30-07-2019, ora 14:24
ioanaa03
Nu este medic/terapeut
ioanaa03
Și cum as putea sa plec de acasa, ma controlează zilnic și ma urmăresc.Va rog ajutați-ma cu un sfat
Nu mai pot suporta tot ce îmi fac
0
30-07-2019, ora 15:24
xtreme07
Nu este medic/terapeut
xtreme07
sincer, cred ca au dreptate sa nu te lase sa te descurci singura. 23 de ani e o varsta la care inca mai ai multe lucruri de invatat despre viata. in primul rand, cauta sa devii independenta financiar, pentru ca e primul pas in eliberarea de parinti. incearca pe parcurs sa te implici in problemele de responabilitate ale familiei, iar daca parintii vad ca tu esti coapta, cu siguranta te vor lasa sa iei decizii pt tine. gandeste-te ca parintii te ajuta, nu ca te controleaza, iar in momentul in care ai trecut testul maturitatii, te vor lasa sa-ti vezi de viata.

deci incearca sa arati ca esti matura
0
30-07-2019, ora 15:48
xtreme07
Nu este medic/terapeut
xtreme07
cand ai probleme, fii deschisa cu ei si vorbeste despre problemele pe care le ai. deciziile pe care le iei sa fi luate de tine, nu de ei, dar arata-le ca iei in considerare ceea ce ei au zis, asta fiind punct critic. altfel, daca ii lasi pe ei sa ia deciziile pt tine, atunci maturitatea ta nu are sansa sa iasa la lumina
0
30-07-2019, ora 17:05
Psihologie, București
Părinții tăi nu au altă activitate? Nu-mi vine să cred că au timp să facă pe detectivii toată ziua. La 23 de ani doar nu te țin încuiată în casă. Nu ai un serviciu la care să trebuiască să ieși? Dacă nu ai, găsește-ți serviciu, ca să nu mai depinzi de ei.
0
30-07-2019, ora 22:09
ioanaa03
Nu este medic/terapeut
ioanaa03
Am servici, dar când se termina programu încep telefoanele sa vin acasa, altundeva nu am voie sa merg.Nu am voie sa fac nimic decât așa cum zic ei și mai ales sa ma mut in chirie...nu o sa accepte așa ceva, orice le as zice e in zadar.
0
31-07-2019, ora 07:33
Psihologie, București
Dacă nu reușești să iei atitudine, atunci te plângi în zadar. Dacă te poți întreține singură, spui clar că nu mai răspunzi la telefon până nu înțeleg că și tu ai personalitatea ta și trebuie să accepte că e viața ta și tu știi ce e mai bine pentru tine.
Nu te pot lua cu forța, nu au voie să te abuzeze fizic și emoțional.
Părerea mea este că ești dependentă de ei și ți-e teamă să trăiești singură, și-atunci e mai simplu să dai vina pe alții decât să-ți asumi responsabilitatea pentru propria viață.
Nu suntem în evul mediu, în zilele noastre femeile au dreptul să-și decidă singure propria soartă, chiar dacă mai și greșesc, învață din greșeli și merg mai departe.
0
31-07-2019, ora 13:41
Jonny Mnemonic
Nu este medic/terapeut
Jonny Mnemonic
Ioanaa03 a scris:”Și cum as putea sa plec de acasa, ma controlează zilnic și ma urmăresc.Va rog ajutați-ma cu un sfat
Nu mai pot suporta tot ce îmi fac „

Sfatul principal e ce zice Viata legat de asemenea comportamente?
Era in urma cu vreo 20 de ani era o fata credincioasa „pocaita” cum zic unii, care era intr-o relatie de prietenie cu un baiat timid cu o mama cam cum descrieti. Ea a ramas gravida. Ea avea o matusa care o ajuta si care era alaturi de ea si desi era o mare rusine (acum mai bine de 20 de ani ) sa ai un copil nefiind casatorita, fata impreuna cu matusa au fost de neclintit :”Copilu se va naste!”
Mama baiatului o femeie cu o mare personalitate s-a opus cu o forta teribila, facandu-i zile fripte fetei si spunand ca plateste ea avortul. Matusa a intrebat:” Platesti CRIMA? Nu avem nevoie!!!”Tanara nu a vrut sa auda asa ceva.

Au plecat amndoi undeva la o ruda de-a ei in alt oras. La un moment dat el si-a vizitat mama. Cand a plecat ea l-a urmarit si a ajuns acolo unde ei stateau. El nu s-a putut opune la o mama cu asa o personalitate BOLNAVA si s-a dus cu ea(mama).
S-au despartit.Ea a nascut. Copilul a crescut.
Dupa ani de zile mama o ruga pe tanara sa se impace cu el. Era tarziu. Ea nu a mai vrut sa auda de asa ceva. Dupa ceva timp ea si-a refacut viata cu altcineva, care cu mare drag a acceptat copilul. Iar el tot SINGUR.

Am avut un fin la care parinti erau tot asa bagaciosi ei fiind la un pas de despartire. Stateau in casa parinteasca.Dupa o cearta zdravana finul a luat sotia si copilul si dusi au fost. Duhovnicul meu atunci a zis:”Cand doi tineri se casatoresc, doar ei pot lua decizii impreuna, parintii nu.”

Mai stiu femei la care parintii cu ani in urma sau bagat in decizia casatoriei cu mari presiuni, si rezultatul a fost CATASTROFAL.
SANSA DVS ESTE sa delimitati vadit atunci cand ve-ti decide cu cine va casatoriti si sa pune-ti o limita clara, in casa noastra noi luam decizii, eventual sotul sa faca o galagie de nedescris la eventuale amestecuri. Stiu e greu cunsoc asemenea persoane si si dupa 30 de casnicie s-ar baga putintel sa se mestece cate un pic. Sa se bage ei nitel.
0
31-07-2019, ora 16:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca as avea un copil nici eu nu l-as lasa sa plece de acasa sa traiasca intr-o relatie de concubinaj. Pacat ca pe forum nu scriu si parintii dv. Am vedea si parerea lor si cauza pentru care ei nu sunt de acord cu acest baiat. Poate ca nu il vad ca pe un viitor sot pentru dv.
Dv. il vedeti ca pe un viitor sot? Daca da, de ce nu va casatoriti si sa plecati de acasa fara sa mai spuneti parintilor unde locuiti?
Nu se poate ca niste parinti sa fie atat se vehementi fara un motiv anume. Parintii vor binele copiilor.
0
01-08-2019, ora 12:43
ioanaa03
Nu este medic/terapeut
ioanaa03
Da eu îl văd, este o persoana ok, un om ok.
Nu am făcut asta pentru ca mereu ma gandeam la liniștea lor și după aceea la liniștea mea, dar de câteva câteva săptămâni sunt controlată mai ceva ca un copil de 2 ani. Și nu pot face nimic din ceea ce vreau eu ci doar cum zic ei. In momentul in care o sa plec de acasa o sa vina la mine la apartament și o sa vrea sa ma ducă acasa din nou.
0
01-08-2019, ora 20:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dar tu de ce le spui unde e apartamentul tau daca se comporta asa?
0
01-08-2019, ora 21:05
ioanaa03
Nu este medic/terapeut
ioanaa03
Pentru ca ma urmăresc și au văzut unde stau, nici măcar nu mai am cheile de la apartament pentru ca mi le-au luat.
0
02-08-2019, ora 14:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Au vreun motiv parintii dv. sa se comporte asa?
0
02-08-2019, ora 15:58
ioanaa03
Nu este medic/terapeut
ioanaa03
Absolut deloc!
1
11-08-2019, ora 14:44
Jonny Mnemonic
Nu este medic/terapeut
Jonny Mnemonic
Din pacate lipsa cronica de timp ma face sa pot scrie rar si intervenii pe forum.
Cred ca era bine sa exemplific in cazul mentionat mai sus, care era cauza principala ptr care mama tanarului nu il lasa sa continue relatia, cu o casatorie cu tanara amintita. Erau oamenii cu studii superioare cu un anumit statut, avand o afacere care ii aduce un venit bunicel. Pe cand tanara era fara studii superioare, dar e bine sa cunosti oamenii. Era o fata sensibila muncitoare cu caracter. Mama respectiva era bine daca intreba in dreapta stanga cu atat mai mult ca relatia evoluase atat de mult urmand sa se nasca un copilas. Dumnezeu leaga oameni foarte diferiti si face o legatura trainica, in cazul asta nu a iesit nimic. Desi tanara era o fata deosebita.

Pe de alta parte nu stiu ce parere au parintii legat de aceasta situatie, am intalnit si invers situatii cand parintii aveau dreptate in anumite privinte. Fiecare caz e diferit.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.