Pastila de a doua zi

02-11-2018
Laura 200024
Nu este medic/terapeut
Laura 200024
Buna ziua. Iubitul meu si-a dat drumul in mine din neatentie. Nu ne dorim un copil. Ce pot face in cazul acesta? Daca iau pastila de a doua zi este posibil sa ma simt rau? Daca da cat timp? Alta metoda mai este?
5 comentarii
0
02-11-2018, ora 17:40
shadowshadow
Nu este medic/terapeut
shadowshadow
Buna seara! Pastila de urgenta sau steriletul (cupru), altceva nu stiu. Este posibil sa va simtiti rau, depinde de fiecare. Succes!
0
04-11-2018, ora 18:59
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara,

Pentru a evita astfel de accidente, care au dus la nenumarate sarcini si...copii, este necesar sa invatati sa va protejati singura, caci sunteti prima responsabila de propria sanatate, persoana, viata si viitor. Daca va bazati pe altcinea sa va protejeze...ati aflat deja cam ce se va intampla.

"Pastila de a doua zi", dupa cum ii spune numele, trebuie luata cam in 24 de ore de la actul sexual care a produs riscul. Aceasta pastila este o solutie de urgenta, adica o exceptie si nu trebuie abuzat de ea. Se pot lua cam doua astfel de pastile intr-un an de zile caci dezechilibrul hormonal pe care il produc este unul important.
Cautati alta metoda contraceptiva, sau chiar mai multe in acelasi timp pentru siguranta maxima.
0
04-12-2018, ora 15:15
07asdf
Nu este medic/terapeut
07asdf
buna. Acum 3 săptămâni jumate am luat pastila de a doua zi ‘ellaone’. Menstruația a întârziat 12 zile, am făcut doua teste de sarcina unul ieri și unul astăzi. ambele sunt negative. Este doar o dereglare hormonală sau poate fi sarcina?
1
04-12-2018, ora 17:21
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Este foarte probabil o dereglare hormonala produsa de pilula
0
06-12-2018, ora 20:41
07asdf
Nu este medic/terapeut
07asdf
Va mulțumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici