Pata delimitata, de aprox 2 cm diametru, pe gland

05-05-2014
marius3351
Nu este medic/terapeut
marius3351
Buna ziua,

De cativa ani ma chinui cu acest musafir nepoftit. Bunul simt imi spune ca a aparut ca urmare a unui act sexual neprotejat. Din pacate, in ultimii ani am abuzat de norocul meu in privinta BTS si se pare ca am cazut victima propriei inconstiente.
Concret: la un moment dat am avut Tinea Cruris, pe care am tratat-o cu Nizoral. Ulterior mi-a aparut pe gland o pata care s-a marit incet, incet, si care seamana, la prima vedere, cu aceeasi Tinea Cruris. A debutat printr-o eruptie asemanatoare spargerii unui cos, cu care, de altfel, am si confundat-o initial. Culoarea nu este diferita de pielea 'gazda', insa marginile sunt ceva mai reliefate. Nu am mancarimi, nu am scurgeri. Singurele momente in care ma deranjeaza sunt acelea in care nu am acces, mai mult de 2 zile, la o sursa de apa ptr igiena (de ex: calatorii pe munte). Atunci zona devine umeda si mirositoare. Totul revine la normal cand ma spal.
Dilema mea este urmatoarea: e posibil ca Tinea Cruris sa migreze spre gland sau m-am pricopsit cu un sifilis de toata frumusetea ptr care trebuie sa-i multumesc respectuos respectivei domnisoare?
Alte simptome, in prezent, nu am. La momentul debutului...ei, bine...au trecut ceva ani de atunci si nu pot spune cat, ce si cum s-au manifestat, mai ales ca nu le pot asocia cu un BTS.

Multumesc in avans!
2 comentarii
0
05-05-2014, ora 20:08
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Esti foarte "simpatic" in exprimare.
Calatoresti mult?
Ai avut, sau mai ai Tinea Cruris?
Te sfatui sa consulti un medic din specialitatea dermato-venerice. Fiindca a venit vorba, poate fi si de sex feminin.
Doctorul, bineinteles.
0
06-05-2014, ora 13:08
marius3351
Nu este medic/terapeut
marius3351
Nu exagerez cu calatoriile. Pot spune ca am o inclinatie normala spre "hoinareala". In schimb nu am legatura cu hotelurile/pensiunile/etc, preferand, pana la epuizare, cortul si rucsacul. Oricum nu vad legatura intre problema mea si gradul de alocare a timpului meu calatoriilor.
Cat despre "calatoria" la medicii de specialitate...nu am dat atentie (mea culpa), sperand sa se retraga de la sine. Cateva intrebari in stanga si in dreapta, pe vremea aceea, la care raspunsurile au fost diametral opuse, m-au demobilizat. Pana anul asta, moment in care iau in serios mica mea problema mare.
Prin urmare azi am fost la un laborator ptr o serologie sifilis. Vorba ceea: ori la bal, ori la spital. Astept 2 zile, bine'nteles cu Xanaxul de rigoare, pana ajung rezultatele.
Tinea Cruris am avut o singura data, o perioada de vreo luna, dar cu Nizoral s-a rezolvat. Recidive nu au existat.
Din cautari am aflat de un lichen: Annular Lichen Planus (lichen plan inelar) care, din cate se pare, ataca si organele genitale (mai rar, dar o face). Imaginile cu "planta" asta ma conduc spre o noua ipoteza. Sper sa nu trebuiasca sedinte de fotosinteza sau sa-mi cumpar stropitoare ptr "gradina" din mine :)))
Pana una, alta, astept la un pahar de Xanax sosirea rezultatelor.
Revin cu noutati peste 2 zile (sper ca nu sunt sadici si intarzie comunicarea).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.