pata rosie la coada ochiului stang

03-08-2009
ancutzan
Nu este medic/terapeut
ancutzan
de vreo 4 luni am o pata rosie la coada ochiului stang. din cand in cand se exfoliaza si ma mananca;m-a si durut la aparitie dar acum nu mai doare.am fost la dermatolog si de la diagnosticul de "dermatita de contact" am ajuns la "urticarie cronica" (desi eu nu am alte "bube" pe corp. am facut analize, mi-a iesit ASLO 219 - putin peste normal si la rinichi o pietricica; pentru acestea iau tratament OSPEN si URINEX 10 zile din luna timp de 3 luni+ca am facut toate analizele de alergie si nu a fost nici unul pozitiv)am terminat prima "tura" de medicamente insa la pata de la coada ochiului nu s-a observat nici o ameliorare, e la fel de rosie. mentionez, ca pe langa acea pata mai am si la nivelul nasului, sub ochi, un fel de roseata ca si cand as fi bronzata.zilnic folosesc crema cu fator de prot 50 de la bioderma cu colorant (ca un fond de ten), iar ca solutie de curatat fata tot de la bioderma o solutie pentru piele sensibila, ca apa termala.. nu stiu ce sa mai fac sa-mi treaca acea pata de la ochi si roseata de pe fata. am incercat cu apa termala, cu locoid, cu de toate ce mi-au dat 3 medici dermatologi si nimic. am auzit de triderm sau asocilin...sa ma pun sa le cumpar si pe astea si sa incep sa ma dau cu ele?mi-e cam frica sa iau asa aiurea tot felul de lucruri dar nu mai stiu in ce sa cred.daca aveti vreun sfat pt mine va rog sa imi raspundeti. multumesc
8 comentarii
0
04-08-2009, ora 18:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati Elocom unguent, in 2 aplicatii zilnice timp de 7-8 zile.
0
04-08-2009, ora 20:17
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Si, eventual, examen micologic si biopsie tegumentara cu examen histopatologic pentru a stabili un diagnostic de certitudine; numai bine
0
05-08-2009, ora 10:12
ancutzan
Nu este medic/terapeut
ancutzan
multumesc frumos de raspunsuri. o sa incerc cu elocom ca am acasa; micologia am facut-o (pt ca initial ar fi putut fi demodex...dar a iesit negativ). o sa vad cu biopsia tegumentara de care mi-ati spus.va multumesc inca o data.
0
17-08-2009, ora 11:27
ancutzan
Nu este medic/terapeut
ancutzan
Domnule doctor Mihalache, va multumesc pt sfatul dvs. Am utilizat Elocom si acum mai am doar o "umbra" de rozeata la coada ochiului. Nu se mai vede aproape deloc, dara daca ma uit atent inca se mai observa. Am utilizat Elocom unguent mai mult de 7 zile (cat mi-ati prescris dvs.) si as vrea sa stiu daca acum ar trebui sa folosesc altceva sau sa continui cu Elocom? Chiar vreau sa dispara de tot si de aceea va intreb. Va multumesc anticipat
0
18-08-2009, ora 20:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca ar trebui sa va opriti ! Nu este o zona in care este recomandat sa aplici topice cortizonice mult timp!
Daca totusi insistati, ar fi bine sa schimbati Elocomul cu Advantan unguent. Are mai putine reactii adverse.
0
07-09-2009, ora 14:18
ancutzan
Nu este medic/terapeut
ancutzan
Domnule doctor Mihalache, am utilizat Advantan unguent timp de 4-5 zile dar nu s-a observat nici o schimbare in bine, dimpotriva a reaparut pata rosie. Acum, de 2 zile am revenit la Elocom, e singurul care o modifica si o face mai putin pregnanta. Va rog sa imi spuneti daca sa continui sau sa folosesc altceva. Va multumesc frumos si ma scuzati ca sunt asa de insistenta.
0
08-09-2009, ora 17:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa opriti tratamentul si sa mergeti la un consult dermatologic deoarece poate4 fi vorba de un eritem fix postmedicamentos sau altceva.
0
17-02-2011, ora 14:59
ioncelpatit
Nu este medic/terapeut
ioncelpatit
Acum 5 luni mi-a debutat urticarie cronica, pete rosii apareau mai mult seara si

disparea peste zi, cu prurit, inflamare buze sau pleoape, dureri de piele rare,

dureri de articulatii, inflamare articulatii, etc. Am luat 4 luni Xyzal timp in

care am vizitat toti medicii posibili si am facut analize incredibil de scumpe si

multe. Avand probleme de tiroida in trecut toata luma acuza tiroida desi aveam

analizele normale. In final am gasit pe un forum ca ar putea fi virusul varicelei

reactivat sau o forma nespecifica de zona zoster. am facut tratament cu aciclovir

2 sapt si de atunci petele au disparut. Va tin la curent cu evolutia petelor dar

luati in calcul si varianta asta
precizez ca toti medicii cu care am vorbit (cu o exceptie timida) au spus ca nu

poate fi vb de virusul varicelei desi pe internet am gasit o gramada de info care

se portiveau cu simptomele mele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Substanțele chimice din produsele cosmetice pot provoca erupții cutanate
  • Eczema iritativă și dermatita alergică de contact, diferențiate printr-o nouă metodă de diagnostic
  • Mai complex decât s-a crezut: reacția organismului la alergene de contact
  • Dermatita cauzată de săpun și dezinfectanți
  •