Pentru schizofrenici - Grup de suport

128 comentarii 1 234 5 Înainte ›
0
23-10-2017, ora 21:38
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
@28-yul : eu iau de peste 2 ani anxiar inainte luam 2 pe zi dar in ultima vreme a fost nevoie de 3. Intr-adevar este cam mult dar nu am ce face si cu aceste 3 anxiar tot am o anxietate foarte mare, nu vreau sa stiu cum ar fi fara ele
@clara_p: stiu ca nu e recomandat sa iau mai mult de o luna dar eu sunt practic deja dependent si nu prea cred ca as suporta nici sevrajul plus ca am scris si mai sus nu stiu cum m-as simti fara ele.

Am facut o programare la un alt psihiatru pentru o a doua parere in ceea ce priveste tratamentul meu si astept sa vina ziua sa ma duc si apoi voi vedea daca se imbunatateste ceva.
0
24-10-2017, ora 14:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si eu sunt dependenta de un medicament care se cheama Noctamid (Lormetazepam) pentru somn. Iau trei sferturi in fiecare noapte. Altfel nu pot dormi. Cred ca e o ruda a Anxiarului. Am luat si Anxiar inainte dar nu si-a mai facut efectul si am renuntat.
0
24-10-2017, ora 17:04
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@clara_p La mine isi face efectul repede Anxiarul si adorm noaptea.
@Blayd Am citit ca faci injectii cu Rispolept Consta. Care e parerea ta, sunt mai bune pastilele sau injectiile? Intreb doar de curiozitate...
1
24-10-2017, ora 19:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Injectiile, ca nu iti ataca ficatul. Am facut si eu un an.
0
24-10-2017, ora 20:41
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
@28-yul: are dreptate clara_p injectiile sunt mai bune din mai multe puncte de vedere din cel mentionat chiar de clara si pentru faptul ca nu mai stai sa iei in fiecare zi tratamentul si cu grija faptului ca poate uiti sa il iei si doamne fereste virezi...dar e si un dezavantaj daca nu ai pe cineva care sa iti faca injectiile si mai suferi si de fobie sociala mare e urat ca trebuie sa te deplasezi la un spital la camera de garda sa iti faca o asistenta si data fiind situatia cu fobia sociala e cam nasol...de-aia ma gandesc ca probabil in viitor voi opta si eu pentru tratamentul oral dar nu pastile ci solutie ca isi face mai repede efectul...

Pentru mine care uit lucruri marunte de azi pe maine e foarte bine momentan ca fac injectii pentru ca ma scuteste de o grija plus ca daca ma deplasez undeva nu stau sa car medicamente multe dupa mine...de-aia sper sa trec la xeplion e tot injectabil dar se face la o luna(injectie care are substanta de baza paliperidona) ceea ce mi-ar usura si mai mult situatia.
0
24-10-2017, ora 20:46
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
@clara_p: si eu am avut o perioada cand anxiarul nu isi facea efectul si nu puteam dormi noaptea...d-aia am si ajuns la 3 pe zi si pt faptul ca mi se si accentuase putin starea de anxietate...psihiatra mea e mai batrana ca varsta si nu prea doreste sa incerce si alte medicamente cu mine probabil ii e frica d-aia am facut programarea la un alt psihiatru sa vad poate imi gaseste un tratament pe care sa ma simt mai bine, eu asa sper.
1
02-11-2017, ora 00:15
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
@28-yul: cum te mai simti...ai reusit sa te mai stabilizezi ca nu ai mai scris de ceva timp si nu mai stim nimic de tine. Eu unul sunt mai bine psihiatra cea noua la care am fost m-a pus sa-mi niste analize dupa care va vedea ce e de modificat in tratament, i-am explicat ca am luat in greutate de la rispolept si alte aspecte care m-au deranjat si a zis ca vom vedea dupa ce ii aduc analizele si asta urmeaza sa fac sa i le dau ai voi vedea ce va fi.sper ca si tu te simti mai bine si sa nu te mai gandesti niciodata la un gest ca acela viata ne-a fost data ca sa o traim cu bune si rele! Iti doresc multa sanatate si astept un raspuns de la tine! Numai bine!
0
02-11-2017, ora 17:37
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@Blayd

Ceva mai bine:) Dar Romparkinul pe care il iau nu ma ajuta, tot am acatisie:( Astept si eu, poate vine vreun medicament mai bun decat cele pe care le stim deja. Sau poate voi trece si eu pe injectii, nu stiu, ramane sa vorbesc cu medicul meu despre asta.
0
02-11-2017, ora 19:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ 28-yul

Eu iau ca antipsihotic, de un an, Ziprasidona. Mi s-a prescris Romparkin pentru acatisie. Vad ca dupa un an si vreo 2 luni mi-a cam trecut acatisia. Nu mai iau Romparkin decat la nevoie. Poate iti trece si tie.
0
02-11-2017, ora 20:09
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Blayd: "... plus ca am mereu ganduri ca ai mei se vor duce la un moment dat si eu sigur nu voi avea o familie si imi va fi foarte greu sa ma descurc de unul singur.asta e ceea ce ma sperie mai mult pe mine in rest sunt impacat cu boala..."

Nu esti singurul ! La fel ma gandesc si eu... dar ce putem face ? :(

Constat cu uimire ca apar tot mai multi oameni cu fobie sociala. Si eu care credeam ca sint singurul.
1
03-11-2017, ora 14:43
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
@28-yul: si eu am avut probleme cu acatisia si am luat romparkin acum sa zic ca mai sunt ceva urme ale afectiunii dar in general nu mai am probleme cu ea...nu mai iau nici romparkin de mult timp sper ca iti va trece si tie cu timpul...eu ti-as recomanda sa treci pe injectii daca ai psobilitatea de a o face pt ca scapi de fluctuatiile de medicament in organism asa timp de 2 saptamani sau o luna depinde de care injectii vei face subsanta va fi la un nivel constant in organism plus ca scapi de grija ca poate ai uitat sa iei medicamentul si te vei simti rau apoi...nu stiu e doar parea mea tu faci cum consideri

@Martin Van Nostrand: stiu cum te simti dar sa stii sunt foarte multi care sufera de fobie sociala si multi care nu scriu aici desi au cont pe forum...probabil le este frica nu stiu sa vorbeasca cu necunoscuti...nu stiu ce ne putem face ideea e ca trebuie sa luptam pana la capat si vom gasi noi o solutie in cele din urma viata cred eu ne va intari pana la decesul celor dragi si poate vom reusi sa supravietuim(eu asa sper).


Numai bine tuturor si multa sanatate!
0
03-11-2017, ora 22:26
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Salut.Ma alaturi si eu voua.Bine v-am gasit.
Cum reusiti sa va descurcati cu problemele de concentrare, atentie si memorare ce apar de la boala (sau de la tratament) nici eu nu stiu.
Pe mine la momentul asta astea ma supara cel mai mult alaturi de obsesii si compulsii(am si TOC)
In rest halucinatii, delir si alte cele nu mai am de mult timp.
Fac Rispolept Consta +venlafaxina, escitalopram, bromazepam.
Medicul mi-a mai dat Leponex la care o sa renunt ca ma sedeaza prea tare si am efecte adverse multe de la el
Cum reusiti deci sa va concentrati si sa fiti atenti, sa memorati, deci de-a lungul zilelor?Va e greu?Eu nu mai stiu ce sa fac, ma chinuie problema asta, nu reusesc sa fiu energic (nu prea am energie deloc) si nici cu concentrarea si memoria nu merge..Oare e de la tratament sau de la boala?Cum remediati voi aceste probleme, daca le aveti?

Si scuzati-ma ca m-am intins mult

Multa sanatate tuturor.
0
03-11-2017, ora 23:39
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@Vernus
Si eu am probleme de concentrare, memorare, atenție etc... La sugestia medicului meu, m-am înscris la o biblioteca încă de acum câteva luni și mai citesc carti, zilnic și îmi place. Așa îmi antrenez eu creierul zilnic, nu citesc mult dar citesc suficient.
0
04-11-2017, ora 18:08
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
@Vernus: bine ai venit...ma bucur ca ai decis sa ni te alaturi! Pai ce sa zic si eu am probleme de concentrare si memorare, dar la fel cum zice si 28-yul incerc sa-mi antrenez mintea, mai citesc cate ceva ma mai uit la un film. Am probleme si cu faptul ca uit foarte multe si chestii gen de azi pe maine, dar am inteles ca ar fi si din cauza ca iau 3 anxiare pe zi. In curand vreau sa mai scad aceasta doza de 3 pe zi, dar sa vad cum voi face ca dupa cum am spus anxietatea mea e destul de mare. Iti recomand sa discuti cu medicul tau despre probleme de concetrare poate iti da ceva care te va ajuta sa iti creasca puterea de concetrare si atentia. Nu stiu ce sa pe mine nu ma deranjeaza asa de tare aceste probleme, ele vin in principiu de la tratament dar si boala are un cuvant de spus deci e de la ambele.

Iti doresc multa sanatate si putere! Numai bine!
1
04-11-2017, ora 19:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si eu am probleme cu memoria si concentrarea, stiu ca sunt si de la boala si de la medicamente, dar nu ma pun la mintea lor. Nu le iau in seama.

@ vernus

Esti la facultate? De ce te deranjeaza aceste probleme atat de mult?
1
05-11-2017, ora 20:29
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Sa speram ca o sa primesc ceva si pentru concentrare.Eu nu am putut da bacul din cauza problemelor de concentrare si memorare, pur si simplu nu retin mare lucru si nu mai am mintea asa puternica sa invat si sa reoroduc dupa intr-un text mare, probabil ca din cauza bolii si a tratamentului..dar nu imi place deloc as vrea sa rezolv chestia asta, parintii tot mai spera sa dau la o postliceala sau sa am un loc de munca si eu mai sper, macar un curs ceva sa mai fac..dar simt ca in prezent mintea nu ma ajuta.
Si mai am si TOC ca diagnostic pe langa schizo si e foarte chinuitor, pot spune ca nu ma deranjeaza deloc schizo cat ma deranjeaza TOC-ul si anxietatea ce vine cu el.
O sa incerc si eu sa mai citesc cate ceva, ca am multe carti motivationale dar nu le-am terminat de citit pana la capat din pacate.
Voi ce cititi?
Maine im vin analizele.Sa vad cum ies..iau pastile din 2009(Toc inceput atunci) si sper sa nu imi afecteze sanatatea fizica..O seara buna va doresc si multe liniste sufleteasca Blayd, 28yul si clara.
1
05-11-2017, ora 23:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Seara cu pace si tie, Vernus, si tuturor! :)
1
06-11-2017, ora 20:30
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
@Vernus: Eu citesc in general carti psihologice sau politiste(astea imi plac mie) carti motivationale recunosc ca nici nu am, dar nici nu prea imi place sa le citesc ca desi sunt utile pe mine ma plictisesc si nu pot sa spun ca ma ajuta foarte mult. Daca zici ca iei pastile de mult timp e bine sa mai iei din cand in cand cate un hepatoprotect care ajuta ficatul sa nu dai doamne fereste in hepatita de la pastile. Sper sa iti iasa bine analizele ti-am zis treaba cu hepatoprotectul ca, daca nu ai facut-o pana acum sa o faci pe viitor, nu trebuie luat in fiecare luna dar o data la cateva luni chiar si la 5-6 e bine sa il iei.

Eu nu am TOC dar experimentez ceva ganduri obsedante din cand in cand si stiu ca sunt foarte urate, imi imaginez prin ce treci tu cu TOC-ul. Imi pare rau ca nu ai reusit sa termini liceul, dar dupa cum vezi eu l-am terminat si tot degeaba ca daca inca nu pot face o facultate e decat bine ca nu mai stau sa ma stresez ca inca nu am bac-ul luat. In rest cand trebuie sa ma gandesc la un loc de munca imi pare enorm de rau ca nu am reusit pana acum sa termin o facultate sau sa fiu aproape de a o termina sa fiu acolo in joc...insa sper ca pe viitor sa o pot face si sa imi gasesc ceva de munca si ma rog ca sa pot sa si rezist la locul de munca ca stii cum e la noi cu stresul si cu faptul ca pot sa recazi foarte usor daca stai intr-un mediu stresant si care te solicita.

Asta este trebuie sa ne acceptam boala sa stim ca noi nu vom mai fii niciodata cum am fost inainte orice am face deoarece s-au produs niste modificari in organismul nostru odata cu boala, dar trebuie in acelasi timp sa invatam sa avem grija de noi sa stim de ce trebuie sa ne ferim si ce ne ajuta sa inaintam.

Iti doresc multa sanatate si putere in continuare si sunt sigur ca vei reusi pana la urma sa iei bac-ul. La fel doresc si doamnei clara si lui 28-yul. Numai bine si cand mai aveti ceva de spus nu ezitati sa intrebati sau sa spuneti e bine sa comunicam mai mult zic eu!
0
10-11-2017, ora 22:01
grilly
Nu este medic/terapeut
grilly
Buna ideea cu acest grup de suport. Dar am impresia ca altadata erau mult mai multi oameni pe acest site. Ce s-o fi intamplat?
@clara_p, toti suntem aici din dorinta de a comunica si de a gasi sprijin. Sunt incantat ca si altii doresc acelasi lucru.
@Blayd, de ce nu incerci sa faci o facultate la ff sau pe internet? Acum facultatile nu mai sunt ce-au fost. Este mult mai usor sa termini una...
1
10-11-2017, ora 23:51
Mihai
Nu este medic/terapeut
Mihai
Salut/Buna ! Interesant topic-ul.Chiar aveam nevoie sa discut cu oameni cu aceleasi probleme ca mine.Sufar de schizofrenie-afectiva din 2011. Sase ani in care viata mea s-a schimbat la 180 de grade.Din baiatul plin de viata, cu carisma, sociabil la un tip monoton, fara un plan pentru viitor, cu multe griji si fara pofta de a trai. Am observat ca si voi aveti probleme asemanatoare cu ale mele si as dori sa stiu cum puteti sa va concentrati si sa nu mai aveti probleme cu comunicarea. Ma consider cel mai prost om din facultate, nu ca nu m-ar duce capul, dar am momente cand nu procesez absolut nimic si ma obsedeaza ideea la felul cum gandeam in trecut.Mentionez ca acum urmez doar tratrament injectabil(Xeplion 100), dar din decembrie voi incepe Trevicta. SIngurul tratament care ma alina este muzica.Ascult Nimeni Altu de cand am avut prima cadere si pot spune ca m-a ajutat enorm, iar ca film recomand sa vizionati "Shutter island" -un film execeptional. Nu prea ma pricep sa scriu post-uri de 1km, dar daca aveti chef sa mai schimbam o vorba as fi foarte incantat. O seara faina va doresc!
0
11-11-2017, ora 07:40
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Salut, Mihai! cred ca e grozav ca tratamentul sa fie administrat o data pe luna sau chiar o data la trei, in rest sa nu te doara capul. Bine ca-l suporti, sa ai grija cu greutatea, sa nu te ingrasi prea tare. Despre deficitul de concentrare si relationare nu stiu ce sa zic, nu am experienta aici.
Shutter Island...da, exceptional film, Scorsese, ce mai... Personajul jucat de DiCaprio sufera de tulburare deliranta. Nu mi-ar fi trecut prin cap sa recomand filmul pe forum, din cauza finalului deloc optimist... dar, mai stii? mi-ai dat o idee... o sa caut si cartea, s-o citesc.
0
11-11-2017, ora 08:37
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Ah...si acum mi-am amintit un alt detaliu pt. care nu as recomanda filmul pe acest forum: tulburarea deliranta a protagonistului e urmare a tragediei lui familiale, declansata de sotia sa, grav bolnava psihic...
0
11-11-2017, ora 10:45
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Si revin cu o precizare: niciunul dintre personajele filmului nu are schizofrenie.
1
11-11-2017, ora 11:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bine ati venit pe Forumul Romedic! :)

@ Mihai

Sa stii ca de multe ori cei din jur nu se prind ca avem probleme cu comunicarea.
Acum depinde si langa ce persoane stam. Nu trebuie sa ne mai facem atatea griji si sa vedem atatea imperfectiuni la noi. In momentul in care ne acceptam asa cum suntem, ne mai scade din nivelul de anxietate si putem obtine chiar imbunatatiri in starea noastra de spirit.
0
11-11-2017, ora 16:15
Mihai
Nu este medic/terapeut
Mihai
Buna, Catinca ! Intr-adevar, uit cateodata ca mai am vreun tratament sau alta problema luandu-l la 1 respectiv 3 luni.Mi se pare groaznic cateodata cu acest Xeplion, adica ma ameteste rau si mi-e greu sa ma concentrez, iar cu durerea de cap cred ca m-am obisnuit.In ceea ce priveste filmul lasat de mine, nu a fost o recomandare destul de buna, mai ales pentru cineva care cauta intotdeauna ceva ce-l binedispune.
0
11-11-2017, ora 16:22
Mihai
Nu este medic/terapeut
Mihai
Buna, Clara ! Iti multumesc mult pentru sfaturi !Cred ca asta e si problema cu care ma confrunt-nu sunt sigur pe mine si inca nu m-am impacat cu ideea ca se poate trai chiar foarte normal cu acest diagnostic.
0
11-11-2017, ora 20:30
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Salut.Am citit intr o csrte urmatoarele citate: ''Femeile vad ori totul ori nimic'', ''Ele au stiinta intregului chip al barbatului'', "Exista oare o dorinta a noastra un secret pentru ele".De atunci adica din 2007 am sentimentul de cele mai multe ori cand ies in lume ca ele imi citesc gandurile.Am avut si multe alte episoade psihotice motiv pt care am fost diagnosticat cu schizofrenie paranoida.Poate fi considerata idee psihotica faptul ca am impresia ca femeile imi citesc gandurile ?Nu pot sta de ex intr un mijloc de transport fata in fata cu o femeie deoarece simt ca toate trairile mele interioare sunt vazute(citite).Simt ca asa cum vad un punct o culoare sau o forma asa de bine sunt vazut de ele.Tot ce este in jur imi provoaca in acele momente o durere enorma.Eu sapt viitoare vreau sa mi depun dosarul pt indemnizatie si nu stiu daca trec de comisie.
0
11-11-2017, ora 21:12
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Da, din pacate e idee deliranta aceea ca femeile iti pot citi gandurile si acest simptom psihotic se chema "transparenta gandirii" adica tu crezi ca mintea ta e transparenta pt. cineva -femeile in cazul tau; e un simptom specific intalnit in psihoze, l-am gasit descris in doua carti de psihiatrie. Fii fara grija, treci de comisie! Si nu mai crede orice prostie o gasesti scrisa in carti nestiintifice, de beletristica, aia e fictiune, si scriitorii aia, unii n-or fi suta-n suta sanatosi la cap, altii scriu ce le trece prin cap in momentul ala, cu tot atata responsabilitate cata pui tu cand aranjezi sticlele in raft, sa termine cartea, sa iasa banul.
Dar imi place ca accepti ideea ca s-ar putea sa nu fie adevarat ce crezi tu despre femei si transparenta ta fata de ele...cum ai ajuns aici? te-au prelucrat doctorii? psihologii din spital? parintii? Se spune ca o idee deliranta e rigida si rezista la orice argumente, n-o poti clinti.
0
11-11-2017, ora 21:31
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Majoritatea psihologilor mi au spus la fel ca si tine sa nu cred tot ce citesc.Adevarul este ca eu nu ma indoiesc de cand am citit aceste citate de adevarul lor cu atat mai mult cu cat cel care a scris asta este Balzac.Ma indoiam doar daca aceasta este o idee deliranta.Sunt convins in acele momente de panica ca ele imi citesc trairile interioare.
0
11-11-2017, ora 21:38
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Daca vrei iti pot da titlurile cartilor, sa cauti la biblioteca sa verifici, una dintre ele e chiar "ICD-10", asta e biblia psihiatrilor din Europa, pana la anul cand apare -era cazul! - ICD-11. Celalalta... cred ca e "Psihopatologie descriptiva" ori "Tratat de psihopatologie" de prof. dr. Mircea Lazarescu.
Dar auzi...de ce sa nu testezi tu singur daca pot sau nu femeile sa-ti citeasca gandurile? Roaga o femeie care ti-e mai apropiata si nu ti-e jena de ea, din familie sau o prietena, sa stea in fata ta si faci testul de 10 ori la rand. Scrii pe hartie la ce vrei sa te gandesti, te gandesti la ce ai scris si apoi o pui "sa-ti citeasca gandurile". Vezi de cate ori din 10 ti le poate citi si tragi si tu concluziile de aici. Ce zici...hai, ca-i simplu de testat.
Adaugă un comentariu / răspuns
128 comentarii 1 234 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •