Lichid in spatele timpanului cu pierderea auzului treptat pe urechea stanga

18-07-2015
Elena321
Nu este medic/terapeut
Elena321
Buna ziua!
In urma cu 7 zile am venit de la baile termale si am simtit o durere puternica in urechea stanga. Am luat cateva analgezice si mi-am pus cald pe ureche. Durerea a incetat, dar am inceput sa sangerez usor sange rosu si putin lichid. A doua zi urechea s-a infundat total. Am mers la medic. Am facut o audiograma si timpanograma. Tratamentul cu augmentin si vibrocil si borenar si antiinflamatoare, nu mi-au dat rezultat. Urechea este infundata. S-a constatat lichid in spatele timpanului. Nu mai suport urechea infundata cu zgomote de inima care bate in ureche. Nu ma pot odihni si simt ca-mi pierd auzul si mai mult. E posibil sa surzesc total? Va rog dati-mi cateva sfaturi.
Multumesc !
17 comentarii
0
18-07-2015, ora 10:27
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Mi s-a intamplat la fel acum cativa ani. Sunt indreptatita sa banuiesc ca medicul tau nu a procedat corect.
In primul rand mi s-a extras lichidul.
Nu am primit antibiotice.
Da, timpanul imi era lezat dar dupa ce medicul a facut procedurile de rigoare, cu un antiinflamator, mi-a trecut in cateva zile.

Audiograma lu peste prajit.
0
19-07-2015, ora 14:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu se compara un caz cu celalt
otita seroasa este cu lichid clar si nu doare urechea si se poate extrage lichidul
aici este vorba d eotita acuta, cu dureri
lichidul din spatele timpanului pate f sangvinolent sau purulent si este cu totul alt tratament
Elna.. te intorci maine la Medicul ORL..si daca lucrurile nu stau mai bine..ceri trimitere in clinica ORL.. pentru inernare
NUmai asa poti sa salvezi auzul
0
20-07-2015, ora 10:09
Elena321
Nu este medic/terapeut
Elena321
Multumesc pentru raspuns.
As vrea sa mai fac câteva precizări :
Urechea nu ma mai doare chiar din prima zi dupa cele 3 ore de durere dupa care s-a declanşat scurgerea de sânge. Senzaţia de ureche înfundată nu mi-a dispărut cu auz mult diminuat cu zgomote si uşoare pocnituri. Este recomandata o intervenţie chirurgicală de eliminare a lichidului ? În ce ar consta? Sau care ar fi alternativele ?
0
21-07-2015, ora 10:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai un medic ORL..din clinica ORL.. care vede urechea la microscop...
poate sa.ti raspunda la intrebari
0
21-07-2015, ora 11:22
Elena321
Nu este medic/terapeut
Elena321
Multumesc mult !
0
21-10-2015, ora 09:19
Calena
Nu este medic/terapeut
Calena
Buna ziua domnule doctor. Va rog mult un raspuns si pentru mine. Datele problemei mele: In urma cu 2 saptamani, dupa un dus de seara, mi s-a infundat urechea dreapta si mi-au aparut zgomote, ca niste fluieraturi, in ureche mai ales la sunete inalte. Aceste fluieraturi nu sunt constante dar am un fel de presiune continua in ureche.Consultat ORL-ist, scos un dop de cerumen din urechea cu pricina dar problemele raman si dupa. Atunci diagnosticul pus a fost Hipoacuzie mixta si Tinitus, pastile date Marbeta 24 mg 1/zi. Am facut o audiograma (care arata scaderea auzului la jumatate in urechea dreapta) si o impedancemetrie care arata ca urechea medie este afectata. Revenit la ORL-ist care a pus diagnostic Hipoacuzie mixta UD, Otita seroasa UD Rinita.Tratament primit:
Avanys spray 2 pufuri in fiecare nara seara; Borenar 1cp/zi, 30 zile; Nurofen 400mg, 2/zi/20 zile; Xifia 400 mg 1cp/zi/10 zile.
Retinerea mea este vis-a-vis de Rinita la care nu am absolut nici un simptom (am citit pe net) si nu inteleg de ce s-a pus acest diagnostic.
Singurele probleme care se mai leaga de cea actuala este o deviatie de sept si o otita tratata si vindecata cand aveam 1 an. Acum am 41.
Va rog din suflet sa ma ajutati cu parerea dumneavoastra in legatura cu acest diagnostic si tratament intrucat nu vreau sa iau pastile pentru ceva ce nu exista.
Multumiri anticipate si respect pentru ceea ce faceti aici.
Elena
0
21-10-2015, ora 10:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca e cazul de un consult la alt medic ORL
sa vada bine timpanul la otoscop.. daca nu a ramas ceva ceara acolo care nu permite miscarea lbera a timpanului si sa dea acele simptome de otita seroasa
0
21-10-2015, ora 11:24
Calena
Nu este medic/terapeut
Calena
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Cu stima, Elena
0
07-01-2016, ora 15:06
IasminaL
Nu este medic/terapeut
IasminaL
Buna ziua.
De anul trecut m-am tot chinuit si am umblat la medici cu fetita mea (4 ani) si singurul tratament ce l-am primit au fost antibiotice. Am ajuns atat de grav ca a trebuit sa ii dau gentamicina (injectabil) si pana la urma si-a revenit. De o saptamana fata nu aude bine, am fost cu ea la orl m-a trimis sa fac audiograma si a iesit destul de rau (cred eu) 40 mhz. Nu am fos inca cu rezultatele la medic (abea azi le-am primit). Am citit pe forum ca este recomandata si o timpanograma si ca se poate scoate acel lichid. Nu am mai auzit asta pana acum. Mi-e foarte frica sa nu ii fie afectat auzul permanent fetei. Ce imi recomandati ? Va multumesc anticipat!
0
07-01-2016, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sa cititi tot ce sa scris pe forum despre catar tubar si despre otita seroasa
2 sa schimbati regimul alimentar a copilului
3 sa cautati un medic ORL.. care stie meserie si sa mergeti numai la el pentru toate problemele de nas, gat, urechi... fiind strans legate intre ele si influentate de problemele gastro-intestinae s de refluxul gastro-esofagian
0
21-01-2016, ora 23:20
dorin ion
Nu este medic/terapeut
dorin ion
Buna seara. De aproximativ doua luni imi curge un lichid in exteriorul urechii si se formeaza coji. de asemenea imi si provoaca mancarimi. in urma cu doua zile nu am mai rezistat si am fost la un medic ORL. consultarea a durat doar 2 minute iar acesta mi-a spus ca nu am nimic si nici nu mi-a prescris nimic dar tot imi curge lichid in exterior si se formeaza coji.
0
22-01-2016, ora 11:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cuteste tot ce am scris aici despre Otita externa sau Otomicoza
2 posibil sa fie cazul sa cauti un alt medic ORL
0
24-02-2016, ora 01:10
Alina Rades
Nu este medic/terapeut
Alina Rades
Bună seara ! Un răspuns si pentru mine dacă se poate, domnule doctor ! Am un băietel de 4 ani jumătate. De aproximativ două luni am observat că nu aude foarte bine, in sensul că trebuie sa comunic cu el pe un ton mai ridicat, sa repet orice propozitie, Tv-ul sa fie cu sonor inalt. Imediat ce am constat ca sunt probleme, am mers la medic care i-a scos ceara si i-a facut o timpanograma in urma careia s-a constat ca are lichid la ambele urechi. Mentionez ca baietelului la 2 ani i s-a facut punctie la ambele urechi. As dori sa stiu ce riscuri sunt in viitorul apropiat si ce ar trebui sa fac ? Va multumesc frumos !!
1
24-02-2016, ora 09:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
riscurile..sunt strins legate de actiunele Dvs
1 daca aveti grija ca copilul sa aiba o respiratie nazala perfecta... otita se vindeca fara riscuri
2 daca nasul este infundat, daca copilul consuma sucuri cu acid, citrice..care irita faringele si intretine polipii mariti... Auzul nu o sa.si revina
0
30-10-2019, ora 18:03
Crenguta89
Nu este medic/terapeut
Crenguta89
Buna seara!Domnu' doctor, am si eu o fetiță de 3 ani jumătate, am fost astăzi la orl si am facut audiograma, cum as putea sa o trimit ca sa o vedeti, pentru o parere?Ma îngrijorat ceva foarte tare.Chiar mi-aș dori si un sfat de la dumneavoastra daca se poate!Multumesc!
0
29-10-2020, ora 17:20
iuliast
Nu este medic/terapeut
iuliast
Buna, de o saptamana mi s-a infundat urechea dreapta, auzul a scazut cu mult si au aparut durerile atat in interiorul urechii, cat si in exteriorul ei. Ma simt foarte slabita si ametita, si nu pot dormi de durere. Deocamdata nu pot merge la doctor, am incercat sa folosesc ulei de masline si alte picaturi de ureche, pentru a desfunda urechea in caz ca s-au format dopuri de ceara, dar nimic. Inainte sa se intample asta, m-a durut gatul si maxilarul. Ar putea fii vreo infectie? De 2 zile iau augumentin.
0
05-11-2020, ora 09:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fara un medic ORL.. care sa aspire urechea si sa depisteze cauza problemei.. e greu de tratat...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: