Permis retras medical

16-01-2021
Popa maria
Nu este medic/terapeut
Popa maria
Am permisul retras medical ca urmare a diagnosticului alte tulburări psihotice acute predominant delirante, respectiv al tratamentului cu olanzapina.

Vreau sa știu dacă a mai fost cineva in bucuresti cu aceasta problema și cum și-a recuperat permisul!

E posibil sa îl primesc chiar dacă iau olanzapina?

Multumesc
11 comentarii
0
16-01-2021, ora 19:17
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Vorbește cu psihiatrul, vezi dacă ai voie să conduci și în ce condiții. Numai cu hârtie de la acesta îl poți recupera.
0
16-01-2021, ora 20:16
Miki33
Nu este medic/terapeut
Miki33
Să ne spui si noua ce ai rezolvat cu psihiatrul.
Multumesc
0
16-01-2021, ora 20:24
Popa maria
Nu este medic/terapeut
Popa maria
Pana la acest moment a fost un demers foarte anevoios: brigada rutieră mi-a trimis adresa acasă, apoi pt recuperarea permis am nevoie de certificat Medico legal de la inml, am fost la aceștia și m-au trimis înapoi la obregia pt evaluarea capacității de a conduce sinastept sa ma internez pt asta...
căutam pe cineva care a trecut prin aceasta experiența
0
18-01-2021, ora 07:29
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna dimineata

Cel.mai importsnt este sa discutați cu medicul dv curant care v a urmarit si va are in evidenta.
In ceea ce priveste condusul cu OLANZAPINA:
Nu au fost efectuate studii privind efectele asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Deoarece olanzapina poate produce somnolenţă şi ameţeli, pacienţii trebuie avertizaţi în legătură cu folosirea utilajelor, inclusiv conducerea vehiculelor.
1
20-01-2021, ora 11:02
ALEXANDRINA
Nu este medic/terapeut
ALEXANDRINA
Din experiență vă spun că niciodata nu veți mai putea conduce auto.
0
20-01-2021, ora 12:20
Popa maria
Nu este medic/terapeut
Popa maria
Puteți va rog sa îmi dati mai multe detalii? Ați fost in situație similară? Cum ați procedat? Cine v-a respins? Inml? Medicul? Cine?
1
20-01-2021, ora 13:56
ALEXANDRINA
Nu este medic/terapeut
ALEXANDRINA
Da. Medicul psihiatru nu va mai da niciodată aviz pentru permis auto.
0
20-01-2021, ora 14:32
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Eu zic sa nu fim asa pesimisti, tine foarte mult de medicul curant
1
21-01-2021, ora 00:11
Brasov1936
Nu este medic/terapeut
Brasov1936
Vedeți, aici e diferența și din acest motiv mulți nu merg la psihiatru, în loc sa ajute omul, îl distruge practic complet, se arunca cu pastile, iar mulți nu prețuiesc funcția pe care o dețin, și distrug multe vieți doar din pix.
0
25-01-2021, ora 09:23
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Aici greșești, pentru că dacă un psihiatru dă aviz la întâmplare, fără să țină cont de starea pacientului respectiv, se pot distruge mult mai multe vieți în trafic și se pune în pericol în primul rând viața pacientului. Dacă se constată că nu se îndeplinesc anumite condiții de ce să nu accepți că poți ține o tulburare sub control până la adânci bătrâneți, iar in carnet de conducere nu e mai prețios decât viața ta?
Medicația te ajută să funcționezi normal, în situația în care nu se poate altfel.
1
26-01-2021, ora 07:54
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Comisia de la IML nu cred ca va respinge decizia/diagnosticul medicului curant. Cunosc multe situatii in care, in anumite diagnostice ( tulburare psihotica, schizofrenie) , cu tratament persoanele respective, nu si-au mai recuperrat niciodata permisul. Succes1
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: