Pete mari, rosii, umflate in forma de cerc sau C pe piept

20-07-2017
Freyjapuf
Nu este medic/terapeut
Freyjapuf
Buna ziua. In octombrie - noiembrie 2016 mi-a aparut pe piept, deasupra sanilor o blanda mica si rosie. Cu timpul a crescut pana la 3-4 cm diametru, in forma de cerc. Umflata, rosie, tare, mancarime medie, pielea din centrul ei fiind decolorata, cateodata spre gri galbui, dupa dus si seara accentuata ca forma, culoare, dimensiune. In timp a devenit ca un C, apoi semiluna, apoi a disparut. Tot procesul fiind de 3-4 luni. La cateva saptamani mi-au aparut alte 2 intre sani. Acceasi evolutie dar acum fiind doua care s-au extins formand una singura, mai mult ovala decat rotunda pana la 5 cm lungime. 2-3 luni din nou. A disparut si la 2-3 saptamani alte doua au aparut pe piept, deasupra inimii, sub clavicula. S-au marit din nou, arata oribil. Mancarimea e minima aproape inexistenta de aceasta data. Am fost la doctor, mentionez nu sunt in tara din nefericire si au spus ca se poate sa ma fi ciupit ceva anul trecut... Mi-au prescis clobetasone 0.05 sa ma dau de doua ori pe zi. Sunt de asemnea alergica si daca m-ar fi ciupit ceva probabil as fi ajuns la spital ca nu ar fi prima data, dar in momentul ala nu peste 9 luni... Se poate sa fie o boala de piele, o ciuperca, ceva mult mai grav? Va rog din suflet sa ma ajutati cu o opinie deoarece problema asta ma termina psihic. PS. Am facut analize complete la sange in ianuarie in Romania si au iesit toate OK.
1 comentarii
0
24-07-2017, ora 10:45
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Este dificil de stabilit un diagnostic; poate fi pitiriazis versicolor sau dermatita seboreicasau...- folositi clotrimazol crema minim 7 zile.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •