Pete maronii pe gat... se albesc la soare

29-05-2006
khristy
Nu este medic/terapeut
khristy
de ceva timp cam in urma cu 6 luni au inceput sa-mi apara cateva pete maronii pe gat.. intre timp s-au intins foarte mult si pe spate si inspre sani si s-au inchis la culoare., , inca ceva ce am observat este ca la soare se albesc adica isi mai pierd din pigment..va multumesc pentru raspuns
5 comentarii
0
30-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Probabil este vorba despre Pitiriazis Versicolor insa diagnosticul de certitudine il va putea pune doar dermatologul, dupa ce va va examina. Din pacate, daca presupunerea mea este corecta, aceasta afectiune raspunde destul de greu la tratament si recidiveaza.
0
23-03-2011, ora 17:28
WlmShk
Nu este medic/terapeut
WlmShk
Buna ziua,
prezint aceleasi simptome. Am mai observat ca la oboseala (efort prelungit, somn putin, alcool neexagerat) aceste pete se accentueaza. Dupa ce fac dus aproape dispar, se duce pielea si devin aproape invizibile.
0
23-03-2011, ora 17:35
WlmShk
Nu este medic/terapeut
WlmShk
Am aflat de ce dispar cand fac dus... Din cauza samponului anti-matreata (fara gluma). Se pare ca aplicat pe piele cate 10 minute pe zi, face ca petele sa dispara. Trebuiesc evitate caldura si umezeala.
0
23-03-2011, ora 17:48
WlmShk
Nu este medic/terapeut
WlmShk
Am gasit asta pe internet, poate o sa ajute pe cineva:
http://www.srd.ro/categorie/revista/romana/sumare-2008/sumare-1-2008/274/docs/3.%20Tratamentul%20pitiriazisului.pdf
0
23-03-2011, ora 18:07
WlmShk
Nu este medic/terapeut
WlmShk
Un articol in ziar depre asta:
http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Ce-pitiriazis-despre-stii-bine_0_81591848.html
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Alunițele și petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  •