Pete rosii;bubite

08-04-2017
Yoona
Nu este medic/terapeut
Yoona
Buna!
Mi-au aparut acum cateva zile niste pete rosii. O pata este alcatuita din mai multe bubite mici una langa alta. Prima oara au aparut la ceafa dar se extind pe spate(nu intr-un mod rapid). Nu ma deranjeaza, nici nu stiam ca le am daca nu observa o prietena.
3 comentarii
0
10-04-2017, ora 10:36
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Pot fi foarte multe afectiuni- pitiriazis versicolor, pitiriazis rozat... Ar fi bine sa va vada un medic dermatolog pentru stabilirea diagnosticului si tratament.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
03-09-2017, ora 00:30
Paranbola9
Nu este medic/terapeut
Paranbola9
Buna ziua, acum 5 ani mi'a aparut in zona decolteului bubite rosii cu mincarimi si intepaturi parca de tintari, am fost la medic si mi'a spus ca am alergie solara.ce mi'a dat nu m'a ajutat cu nimic si ca nu exista un tratament definitiv -locuiesc in Spania.
Ce tratament pot aplica ca sa'mi dispara bubitele rosii de la decolteu, e deranjant si inestetic.Tin sa precizez ca de 5 ani incoace nici iarna nu mi'au disparut, adica nu'mi apar numai vara.pt mine a devenit o obsesie.multumesc
1
06-09-2017, ora 15:29
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Este dificil sa va sau un tratament fara un consult prealabil. Incercati cicalfate crema sau dermalibour cream. Exista afectiuni care sunt cronice si nu trec definitive, doar se amelioreaza.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.