Pete rosii pe corp cauzate de BTS?

07-11-2017
rockada
Nu este medic/terapeut
rockada
Buna ziua!

In luna Mai au inceput sa imi apara pete pe corp. Ma mananca doar in ziua aparitiei, nu se umfla, nu se infecteaza, nu contin lichid. O singura pata dureaza 6-7 zile si incepe de la rosu, devine purpurie, apoi maronie. Perioada in care au tot aparut aceste pete a fost de 3-4 luni. Au reaparut in Octombrie si inca le am.
Singurele locuri in care NU au aparut inca sunt: talpile, palmele, gat-cap și organele genitale. In rest, au aparut peste tot: picioare, fund, burta, spate, maini, sub brat. De obicei, primele apar in apropierea zonei inghinale (mai sus - pe burta sau mai jos - pe pulpa/sold).
Am facut analize BTS (HIV, HBV, HCV si sifilis), la 6 si 11 luni de la ultimul contact sexual cu risc.
Medicul dermatolog a crezut ca este alergie, dar acum cauta o alta cauza, interna. Am o serie de poze (dar nu le pot atasa) din care se poate vedea ca aceste pete arata ca o ciupitura de insecta, unele rotunde, de 1-2 mm, dar si unele mai mari, de 5-6 mm.
Am mai remarcat ca aceste pete nu se albesc la apasare, ca apoi sa se inroseasca la loc, ca o ciupitura obisnuta, ci raman asa cum sunt. Am mentionat asta deoarece am citit ca poate fi un semn de purpura trombocitara.
Bazandu-ma pe corectitudinea rezultatelor analizelor BTS de pana acum, ce credeti ca ar putea fi?

Multumesc!
2 comentarii
0
15-10-2018, ora 21:31
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Ai aflat raspunsul la pb ta?
0
22-10-2018, ora 11:53
rockada
Nu este medic/terapeut
rockada
nu, nu am aflat nimic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •