pete rosii pe corp si gat

06-12-2008
mariana_hangiu
Nu este medic/terapeut
mariana_hangiu
am un baietel de 15 ani caruia i-au aparut pete rosii pe corp. initial am crezut ca e varsat de vant, dar s-au intins ca o ciuperca. decat pe fata si membre nu are
8 comentarii
0
06-12-2008, ora 16:30
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Mergeti la un medic dermatolog si nu asteptati sa se extinda mai mult!!
0
07-12-2008, ora 13:22
costachemihaela
Identitate neconfirmată
costachemihaela
Este important de stiut daca a avut o pata mai mare la inceput si daca ulterior au aparut celelalte, si de asemenea daca eruptia este doar pe trunchi. In acest caz poate fi vorba de pitiriazis rozat Gibert. Mihaela Costache, medic dermatolog
0
08-12-2008, ora 15:44
mariana_hangiu
Nu este medic/terapeut
mariana_hangiu
am fost astazi cu baietelul la dermatolog si mi-a spus ca pe corp are pitiriazis pentru care mi-a dat o mixtura mentolata, iar pe gat a spus ca are foliculita pentru care mi-a dat augmentin. baietelul meu sufera de parapareza spastica si encefalopatie infantila. as vrea sa stiu il supara tare aceste pete ? el nu vorbeste si nu stiu ceea ce simte. multumesc
0
08-12-2008, ora 21:04
costachemihaela
Identitate neconfirmată
costachemihaela
Pitiriazisul versicolor nu doare, poate avea insa o usoara senzatie de mancarime a pielii.
0
10-12-2008, ora 23:03
mariana_hangiu
Nu este medic/terapeut
mariana_hangiu
buna seara. m-am uitat mai devreme la o poza in care se vedea cum arata pitiriazisul versicolor. la fel sunt si petele de pe baietelul meu. si pe gat sunt sigura ca sunt aceleasi pete ca au aparut in acelasi timp. oare mixtura mentolata si augmentinul sunt bune pentru ac. afectiune? am mai citit si eu pe aici si am vazut ca nimeni nu spune ca s-a tratat cu aceste medicamente.
0
11-12-2008, ora 07:31
costachemihaela
Identitate neconfirmată
costachemihaela
pitiriazisul versicolor nu se trateaza cu mixtura mentolata, iar augmentinul a fost recomandat pentru foliculita. Daca are pitiriazis versicolor trebuie sa folosesti creme antimicotice, de exemplu Biazol, de doua ori pe zi, timp de 4 saptamani.
0
18-05-2009, ora 19:30
mariana_hangiu
Nu este medic/terapeut
mariana_hangiu
buna seara
as vrea sa stiu si eu daca baietelul meu in varsta de 16 ani are harnie inghinala. cred ca din cauza ca tine picioarele in foarfeca si fff incordate i s-au ridicat ousoarele deasupra penisului in stanga si in dreapta, iar punguta a ramas goala. el nu sta in fund sa imi pot da seama daca coboara la loc si as mai vrea sa stiu daca trebuie neaparat operat, sau tot ce tine de aceasta problema. daca are dureri...el sufera de diplegie spastica cu elemente extrapiramidale. va multumesc si va rog sa ma scuzati dar asa am stiut eu sa ma exprim.
0
04-09-2012, ora 16:43
aur24
Nu este medic/terapeut
aur24
Buna ziua, de o saptamana pe linia de contur a gatului mi-a aparut o pata rosie nu foarte mare sa zic ca are cam un centimetru lungime si unul latime, initial a fost roz si putin sesizabila insa la o saptamana s-a intins putin si este mai intens colorata, am mancarimi inca de la aparatie insa erau mai mult ca niste gadilaturi, acum sunt ca niste intepaturi care imi dau o senzatie de mancarime mai accentuata, ce sa fac, am observat ca se intinde tot pe linia gatului, imi este teama sa nu se intinda si mai mult, ce parere aveti ? astept un raspuns cu mare nerbadare va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •