Pete rosii pe tot corpul... ajutor!

12-12-2010
cristian0O1
Nu este medic/terapeut
cristian0O1
Acum o saptamana miau aparut niste bubite mici rosii. sunt foarte multe.La inceput nu ma manca dar dupaia ma gadila una alta.Ieri am observat ca sau mai marit din ele...am mai avut alergii dar nu in felu asta.Stie careva ce am?
5 comentarii
0
13-12-2010, ora 04:01
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Cristian0O1,

Simptomatologia dvs. pare să evidenţieze o urticarie.
Consultaţi un medic pentru a primi aviz de administrare a unui antialergic precum Claritine, comprimate (un comprimat pe zi, administrat înainte de culcare, timp de 3 zile consecutiv).
NU consumaţi cafea, droguri legale sau alcool în cele 3 zile de administrare a antialergicului!
.
Pentru a vă atenua mâncărimea, puteţi folosi loţiunea Calamine, doar extern (Flaconul se agită bine înainte de utilizare. Se aplică loţiunea calmantă în strat subţire pe piele şi se masează uşor. Aplicaţiile se pot repeta de 3-4 ori pe zi).
_
Consultaţi medicul!




Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu respect,
Nick
0
13-12-2010, ora 04:02
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Completare: Nici atât nu aveţi voie să consumaţi droguri legale.
Numai bine!
0
13-12-2010, ora 16:49
cristian0O1
Nu este medic/terapeut
cristian0O1
Nu consum droguri de nici un fel... ms ptr ajutor.. am luat claritine dar degeaba nu trec... am pe picioare pana la genunchi pe corp pe spate si pe maine.. si cateva pe gat... dc numi afecteaza si fata sau alte parti?
0
13-12-2010, ora 16:49
cristian0O1
Nu este medic/terapeut
cristian0O1
maini scz am scris repede
0
13-12-2010, ora 22:54
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Cristiano0O1,

Sunteţi sigur că medicamentul Claritine nu a produs nicio ameliorare evidentă? Dacă răspunsul va fi afirmativ, consultaţi un medic dermatolog (nu amânaţi consultul mai mult de 24-48 h, pentru că starea vi se poate înrăutăţi).
Problema dvs. dermatologică poate fi rezultatul unei hipersensibilităţi alimentare sau a unei intoleranţe produse de ingurgitarea unui produs alimentar comestibil, în al cărui conţinut a existat cel puţin o substanţă cu potenţial de producere a ceea ce vă afectează pe dvs. în acest moment, sau poate fi rezultatul a cu totul altceva.
Vă rog, ţinând cont că ceea ce am spus este doar o presupunere, nu o certitudine, consultaţi medicul pentru a fi examinat, diagnosticat şi tratat corespunzător.
_

Toate cele bune!
P.S. În lista de "nu aveţi voie..., pe timpul tratamentului", am precizat drogurile pentru că ştiu faptul că ele au devenit o "modă de consum". Am vrut să vă privez de eventualele efecte neplăcute ale combinării lor cu Claritine, în cazul în care le-aţi fi asociat, desigur, deşi m-am supus riscului de a vă supăra pe mine, prin simplul fapt că m-am gândit că aţi putea fi un consumator de droguri, eu neavând nicio dovadă.
Mulţumesc pentru înţelegerea de care aţi dat dovadă!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.