Pete rosii persistente

07-08-2018
teo d
Nu este medic/terapeut
teo d
Buna ziua,

De aprox un am mi a aparut in zona obrajilor niste pete rosii putin inflamate circulare.
Primul consult -mi a fost recomandat fluxoxacilin crema(cred ca asa se numea) 7zile. Nici un efect.
Al 2 lea consult -dimineata advantan milk, seara travocort crema. Problema parea sa se rezolve, dar dupa terminarea tratamentului -14 zile, problema a revenit, petele s au extins, si dupa primul barbierit petele s au extins si pe zona gâtului...
Al 3 lea consult - doxiciclina 100 pentru 30 zile.Nici un efect...
Al 4 consult - facut in Anglia, diagnostic tinea barbae.
Terbinafina 250 pentru 4 sapt. Din nou parea sa se rezolve, dar dupa o expunere discreta la soare, trsnspiratie, efort etc. parca petele si inflamatia au explodat!( terminasem cele 4 sapt de tratament).
Al 5 lea consult! - analize medicale complete inclusiv cultura fungi, sange, urina si toate celelalte.
Negativ la toate ( giardia, staphilococus, fungi etc) analizele de sange neindicând probleme sistemice.
Cultura de fungi, dupa spusele doctorului se para ca nu fost concludenta din cauza faptului ca terminasem terbinafina cu 2 zile inainte de prelevare...
Al 6 consult - pe 4 iulie 2018 in urma interpretarii analizelor am fost sfatuit sa revin la terbinafina...
Dupa 1 luna de terbinafina parea ca se vede o imbunatatire dar...problema a aparut iarasi.
SUNT DISPERAT efectiv.
Mentionez ca toate consultatiile / analize / retete au fost facut in mediul privat...deci...
Orice sfat este binevenit.
Daca exista interes pot pune la dispozitie poze, analize medicale etc.
4 comentarii
0
08-08-2018, ora 10:14
Dr. Corneliu DOBRE
Dermatovenerologie, IASI
Dr. Corneliu DOBRE
Trimiteti documentele si pozele pe E-mail.
Cu stima,
Dr. Corneliu DOBRE
0
08-08-2018, ora 10:18
teo d
Nu este medic/terapeut
teo d
Revin cu mentiunea ca pot pune la dispozitie via e mail poze cu zonele afectate, analizele medicale etc.
Mentionez ca am 39 de ani, am un regim de viata corect, nu sunt supraponderal 180 cm/76 kg, pur si simplu nu mai stiu unde sa merg.
Va multumesc anticipat.
0
08-08-2018, ora 10:28
teo d
Nu este medic/terapeut
teo d
Va multumesc ptr interes.
Cum ajung acasa o sa trimit pozele.
Va multumesc anticipat.
0
09-08-2018, ora 13:05
teo d
Nu este medic/terapeut
teo d
Trimis.
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.