Picăturile auriculare

27-12-2018
Gianina Nnic0leta
Nu este medic/terapeut
Gianina Nnic0leta
Bună seara! Îmi cer scuze pentru deranj. Am la nivelul urechii stângi o durere de aproximativ 3 săptămâni, durerea este înțepătoare precum a înțepături cu un ac, îmi cauzează o oarecare stare de greata și amețeală, iar urechea este infundata complet, și parca e plina cu lichid, am mers la medic orl în urma cu o săptămână și mi-a curățat cu aspiratorul o secreție gelatinoasa alba, mi-a recomandat sa tratez cu tobradex și sa revin dacă nu se desfunda și ma mai doare, dar acum nu se lucrează pana în ianuarie, și urechea este în continuare înfundata și doare, iar acum după ce a curățat acea secreție, picăturile pe care le pun în ureche mi se scurg pe canal pana în gat... E posibil sa am timpanul fisurat?.. Sa stopez tratamentul cu picături?
3 comentarii
1
28-12-2018, ora 08:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 urechea se poate curata cu servetele de hartie.. care absorb lichidul ca o sugativa, daca secretia e mai vascoasa..se pun 4-5 pic de apa oxigenata, se sta cu urechea in sus..sa.si faca apa actiunea..dupa iarasi cu colutul d ela servetel uscam si stergem tot din interior. Dupa sata se aplica picaturile ca tratament.5 -6 pic. calde
peste 10 minute iarasi se usuca urechea
2 nasul tre sa fie desfundat
3. daca vorbim d eo otita cu perforatie de timpan.. in acest caz se impune sitratament pe gura cu antibiotic, antiinflamator si antialergic
0
31-12-2018, ora 09:53
Gianina Nnic0leta
Nu este medic/terapeut
Gianina Nnic0leta
Din păcate am convingerea ca timpanul este perforat, durerile sunt constante, înțepătoare, profunde, nu cedează nici la 1000 mg brufen +500mg paracetamol, și ieri am văzut pe vata cu care protejez urechea mici urme de sânge... Am început sa iau augumentin 625 mg(3x1/zi)...cea mai mare problema este durerea groaznica, mai ales pt ca nu cedează la medicamente... Nu știu ce sa mai iau pt durere... Nu observ nici o secreție în afara de micile urme de sânge de ieri...
0
06-01-2019, ora 20:42
antony52
Nu este medic/terapeut
antony52
am fost operata de otoscleroza pa urechea stanga in anul 2011 la spitalul de recuperare Iasi.totul a fost foarte bine pana in vara anului 2018.Acum nu mai aud cu urehea respectiva.Exista posibilitatea de a fi opetata din nou?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •