picioare in X

30-08-2011
minerva32
Nu este medic/terapeut
minerva32
Buna ziua,
am un baietel de 2ani si 6 luni si am observat de vreo jumatate de an ca are genunchii in X si calca departat(Chaplin)cu talpa picioarelor in interior.Am consultat doi medici.Unul dintre ei, fiind in Anglia, mi-a spus ca copilul nu necesita nici un tratament si picioarele isi vor reveni total in cativa ani, cauza fiind elasticitatea mare a oaselor.Celalalt medic, din Tg Mures, mi-a dat diagnosticul de picior plat Bilat, GENU VALG, BILAT, recomandandu-mi purtarea de talonete.Sunt doua pareri diferite.As dori un sfat de la d-voastra.multumesc
4 comentarii
1
30-08-2011, ora 22:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este absolut imposibil de emis o opinie avizata fara un minim examen clinic.
Din experienta mea, in 99% din cazuri este vorba despre o problema a genunchilor (genu-valgum), la care piciorul raspunde compensatoriu, fiind vorba despre un picior plat functional.
Prin urmare, portul talonetelor este nu numai inutil, ci si profund daunator.
Nu mi-ati precizat daca este supraponderal (in cvasi-totalitatea cazurilor, genu valgum este secundar supraponderabilitatii).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirur Ante-Picior
0
01-09-2011, ora 23:12
minerva32
Nu este medic/terapeut
minerva32
Buna seara,
va multumesc pentru raspuns.Am inteles ca talonetele nu sunt indicate.Baietelul meu nu este supraponderal, nu este grasut deloc, este normal.Mi-ati putea d-voastra spune ce as putea face si daca se pot corecta genunchii?multumesc mult!
0
01-09-2011, ora 23:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Crectia este fie spontana, fie necesita interventie chirurgicala (rarissim).
Este absolut imposibil de emis o opinie avizata fara un minim examen clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirur Ante-Picior
0
02-09-2011, ora 22:55
minerva32
Nu este medic/terapeut
minerva32
va multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul