picior plat la copil de 9 ani

10-09-2013
minca nicolae
Nu este medic/terapeut
minca nicolae
Buna ziua, am un baiat de 9 ani care are platffus valg bilateral si mi-sa recomandat operatia.As vrea sa stiu in ce consta aceasta operatie?este dureroasa, cite zile de ambulatoriu necesita?
12 comentarii
0
11-09-2013, ora 13:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Interventia este necesară, utila si indicata numai intr-un caz din 100.000, mai ales cand exista un picior plat rigid, cauzat de o sinostoza a tarsului.
In rest, interventia chirurgicală este strict interzisă, mai ales daca nu exista o suferinta reala si singurul prejudiciu este cel estetic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-09-2013, ora 22:18
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Fiul meu avea de la 4-5 ani,
dr NU ne-a recomandat operatia
e acum major si nu mai are probleme
propunere:
i-am cumparat pantofi speciali si cred ca i-au facut bine

sa va traiasca sanatos
0
12-09-2013, ora 10:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pantofii speciali nu sunt numai total inutili, dar sunt chiar daunatori: agraveaza problema piciorului plat, deoarece impiedica musculatura sa-si faca datoria.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-09-2013, ora 11:49
minca nicolae
Nu este medic/terapeut
minca nicolae
inteleg ca dv. sunteti impotriva operatiei si sunt deacord cu dv, dar cum se poate altfel remedia?
0
12-09-2013, ora 21:59
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Sincer multumesc d-le Doctor.
Chiar pt maine trebuia sa merg c-o prietena pt a-i cumpara ghetute de acest fel unei nepotele.
I-am citit ceeace ati scris si
nu va mai cumpara.
Sa aveti sanatate dvs si cei dragi dvs.
cele bune,
0
12-09-2013, ora 23:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Piciorul plat fie se remite spontan pana la 9-12 ani, fie se mentine la varsta maturitatii, cand reprezinta exclusiv o problema estetica, fara implicatii functionale (suferinta).
Interventia este necesară, utila si indicata numai intr-un caz din 100.000, mai ales cand exista un picior plat rigid, cauzat de o sinostoza a tarsului.
In rest, interventia chirurgicală este strict interzisă, mai ales daca nu exista o suferinta reala si singurul prejudiciu este cel estetic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
13-09-2013, ora 11:47
minca nicolae
Nu este medic/terapeut
minca nicolae
buna ziua!
inteleg ce vreti sa spuneti dar mai exista o intrebare:nu exista posibilitatea ca piciorul sa se deformeze si mai rau?
0
08-11-2013, ora 19:48
Madalin Ionescu
Nu este medic/terapeut
Madalin Ionescu
Buna seara!

Va rog totusi sa ne explicati in ce consta aceasta operatie. Parerile sunt impartite si nu stim ce decizie sa luam.
Baiatul meu are 8 ani si afost diagnosticat cu picior plat valg bilateral si ne-a fost recomandata si operatia la ambele picioare.
Nu cunoastem nimic despre aceasta, nici macar nu stim cum se numeste.

Multumim!
0
09-11-2013, ora 20:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa raspundeti unei singure intrebari: copilul are vreo suferinta oarecare sau este vorba numai despre ingrijorarea D-voastra in fata unei probleme pur estetice???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-11-2013, ora 00:24
Madalin Ionescu
Nu este medic/terapeut
Madalin Ionescu
Buna seara,
Foarte rar copilul se plange de o durere de calcai, atat. Ne ingrijoreaza totusi faptul ca medicul care ne-a recomadat-o are referinte foarte bune. Daca ar fi vorba doar de estetica exclusiv, nu ne-am face probleme, dar ne este teama ca aceasta problema s-ar agrava, totusi este o disfunctionalitate a piciorului. Ati putea macar sa ne explicati care este diferenta intre platffus si picior plat valg bilateral? Si daca aveti bunavointa as vrea totusi sa ne spuneti in ce consta aceasta interventie, daca se umbla la muschi, la oase, la cartilaje?
Ce remediu alternativ ne recomandati? In momentul acesta facem exercitii (asistat de terapeut) si avem de gand sa-i cumparam si talonete. Personal as amana aceata operatie macar sase luni, dar sotia insista sa mergem sa o facem. Ce riscuri implica aceasta?
Sunt multe intrebari, probabil ca ingrijorarea mea creste pa masura ce ne apropiem de ziua in care avem programare.
Multumesc!
0
14-11-2013, ora 04:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Scuze, sunt plecat din tara si va voi raspunde exhaustiv vineri.
Chiar la acest congres important ortopezii importanti se opun din rasputeri operatiei, ca fiind lilogica si creatoare de mari complicatii.
Piciorul plat ramane doar o entitate pur estetica si nu necesita nici kineto-terapie, nici talonete si cu atat mai putin operatie...
Cu stima,
Marius Uscatu
0
11-04-2014, ora 14:03
dimitriubogdan
Identitate neconfirmată
dimitriubogdan
Puteti face o evaluare corecta a copilului intrucat in 99% din cazuri ortopezii care evalueaza vizual confunda piciorul plat cu piciorul scobit cu laxitate plantara si contractura pe fata dorsala. Acest lucru se verifica simplu pe o amprenta plantara. Apoi se verifica lantul muscular cu verificarea compensarilor si vi se da un raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: