picior stang indreptat spre interior la mers la copil

06-12-2010
angelD
Nu este medic/terapeut
angelD
Am uncopil de un an si 10 luni, am observat ca in timpul mersului piciorul stang(talpa)il indreapta spre interior.Ma ingrijoreaza foarte tare.As dori sfatul un medic ortoped, eventual o recomandare catre un medic ortoped pediatru bun.Multumesc
13 comentarii
0
07-12-2010, ora 08:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce intlegeti D-voastra prin "picior", va referiti la intreg membrul pelvin sau doar la picior, formatiunea anatomica situata mai jos (distal) de glezna??
Situatia trebui, intr-adevar, apreciata de un ortoped pediatru cu mare experienta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-12-2010, ora 13:16
angelD
Nu este medic/terapeut
angelD
Bunaziua!Nu ma refer la tot piciorul, doar la talpa, formatiunea antomica situata mai jos de glezna (distal) de glezna asa cum ati spus dvs.mai sus.In timpul mersului piciorusul stang(talpa ) o indreapta spre interior.In casa merge foarte mult pe varfuri, nu reusesc sa o dezobisnuiesc.Ma ingrijoreaza foarte mult acest lucru, am inteles ca se poate purta talonete.Sper sa mearga drept sa nu mai indrepte talpa stanga spre interior in timpul mersului.Dvs.ce parere aveti ?Multumesc tare mult pentru raspuns
0
07-12-2010, ora 15:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
De cele mai multe ori problema este una neurologica si nu trebuie neglijata.
Este obligatoriu mai intai un consult neurologic, mai apoi un consult la un ortoped pediatru cu mare experienta in chirurgia piciorului la copil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-12-2010, ora 15:49
angelD
Nu este medic/terapeut
angelD
Bunaziua!Multumesc foarte mult pentru raspuns.Mentionez faptul ca e un copil nascut absoult normal, fara probleme, am citit despre tulburarile de mers la copii mici, mersul pe varfuri nu este tot timpul;ma ingrijoreaza doar ca varful piciorului stang il indreapta spre interior.Citisem un articol ca ar trebui sa fie amandoua indreptatea spre interior si ca este ingrijorator atunci cand doar unul este indreptat spre interior.In casa varful piciorului este indreptata mai putin spre interior, in ghetute este indreptat mult mai mult.Am gasit pe un forum o mamica cu aceeasi problema dar la piciorul drept si spunea ca i s-a corectat mersul doar dupa purtarea de talonet. Dvs. ce parere aveti?Multumesc
0
07-12-2010, ora 15:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista talonete pentru varsta de 2 ani. Daca acel copil s-a vindecat, aceasta vindecare este spontana si nu are legatura cu talonetele.
In cazul copilului D-voastra, pot exista zeci de probleme diferite, iar eu nu pot diferentia aceste cauze de la distanta, fara un minim consult clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-12-2010, ora 16:08
angelD
Nu este medic/terapeut
angelD
Bunaziua!Multumesc frumos pt raspuns.Ne-am programat luni la domnul dr.Danila Viorel, chirurg ortoped pediatru la spitalul Grigore Alexandrescu din capitala.Pana atunci stam cu emotii in continuare, speram ca va fi bine.
0
07-12-2010, ora 16:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tineti-ma la curent cu rezultatul demersurilor. Rugamintea este sa nu acceptati vreo operatie fara sa ne sfatuim in prealabil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-12-2010, ora 16:25
angelD
Nu este medic/terapeut
angelD
Bunaziua.O sa va tin la curent cu tot.Desi suntem foarte speriati speram ca nu se va ajunge la operatie.Multumesc din suflet pentru interesul D-voastra pentru noi si pentru toate sfaturile pe care ni le-ati dat.
0
16-12-2010, ora 12:19
angelD
Nu este medic/terapeut
angelD
Bunaziua!Am fost la domnul dr.Danila, ne-a spus sa nu ne speriem trebuie sa facem masaj seara dupa baita, sa incercam sa o invatam sa merga corect, incaltaminte cu talonet.A spus ca este normal pentru varsta celei mici, majoritatea copiilor merg asa pana invata sa merga corect.Macar asa ne-am linistit si stim ca nu are nimic copilul.Multumim frumos pt sfaturile pe care ni le-ati dat.
0
16-12-2010, ora 18:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este bine ca v-ati linistit.
Eu as merge mai departe, sugerandu-va o incaltaminte absolut normala si nu una speciala, iar talonetele sunt absolut inutile.
Cat despre masaj, aveti grija ca ii poate produce aversiune, moment in care puteti intrerupe imediat (masajul are efect mai mult psihologic, pentru D-voastra).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-12-2010, ora 18:50
angelD
Nu este medic/terapeut
angelD
Buna seara!Da, ne-a spus sa purtam incaltaminte normala cu talonet inclusa, nu trebuie sa folosim incaltaminte speciala ca sa o chinuim degeaba.Oricum e greu de explicat unui copil asa mic sa mearga corect.Multumim frumos pentru toate sfaturile pe care ni le-ati dat.Sarbatori fericite alaturi de cei dragi si toate cele bune.
0
18-12-2010, ora 18:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-03-2013, ora 17:34
dobosanca
Nu este medic/terapeut
dobosanca
Buna ziua,
Am un bebelus de 1 an care se ridica singur, face cativa pasi fara sprijin in tarc sau in patut, insa pe covor sau parchet nu merge singur, iar cand il tin de manute sa il ajut sa mearga pe covor/parchet calca stramb, adica piciorul stang il tine binisor dar cu dreptul calca in interior, de multe ori calca peste piciorusul stang. Si mai are tendinta sa mearga pe varfuri cand il tin de manute si sa isi lase trunchiul in fata. Sa consult un medic ortoped sau sa mai astept putin?
Inca o mentiune, a mers foarte putin cu premergatorul, nu stiu daca asta poate altera mersul.
Si inca o intrebare, este mai bine sa ii dau papucei in casa sau doar sosete?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul