Pielonefrita dreapta intretinuta de anexita cronica?

02-10-2011
Maria69
Nu este medic/terapeut
Maria69
Buna,

As dori sa stiu daca o pielonefrita cronica dreapta poate fi intretinuta de o anexita cronica? In ianuuarie am aflat ca am o anexita care a devenit cronica(nefiind diagnosticata la timp) si dupa vreo 5 luni de suferinta si mers pe la cativa nefrologi si urologi am aflat ca am si o pielonefrita dreapta. Ar trebui operatie pt accea anexita?.Laparoscopie e posibil sau trebuie operatie clasica? Mi sa gasit deasemnea un pepstrectococ in sange, fiind acolo de vreo 11 ani cand m=am imbolnavit prima daca si nu stiam ce am, La inceput se credea ca am o boala autoimuna, pt ca erau celulele albe la limita de jos, dar se pare ca asta a fost, Mai am doua infectiib vaginale cronice, Micoplasma si Gardenela, care le tratez si iar apar din cauza imunitatii scazute.

Multumesc!
8 comentarii
0
02-10-2011, ora 10:58
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! In prezenta unei anexite cronice, ne putem gandi si la un sindrom Ftitz- Hugh- Curtis, care apare pana la 30 % din femeile cu BIP si a carui etiologie este frecvent Chlamydia Trachomatis. Ar fi bine sa faceti si culturi de col pentru Chlamydia si tratament antibiotic corespunzator( un ginecolog o sa va spuna mai multe si tot el poate stabili indicatia de laparoscopie). Pielonefrita cronica este consecinta cronicizarii unei pielonefrite acute ( cel mai frecvent apare pe cale ascendenta in caile urinare, existand un factor favorizant cum ar fi staza, refluxul sau obstructia). Infectiile urinare joase sunt frecvente la femeile active sexual, infectiile genitale se pot asocia si cu ITU ; prin urmare, se recomanda pe langa examen bacteriologic al secretiilor cervicale si examen sumar urina si urocultura; numai bine
0
28-11-2011, ora 20:29
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
Buna..
eu tot am anexita cronica insa nu am chlmydia ca am dat analize si e negativ..am probleme urinare, urinez ft des si simt presiune in vezica, am avut la incpeut candida care a trecut, am ovare polichistice impreuna cu sindromul..am luat deja 3 tratamente anitiobice in ultimile 3 luni, de cind am simtit toate probleme astea(exceptie sindromul ca il am de 2 ani) si nu m-a ajutat nimic, tot asa des urinez..si nu inteleg care ar fi cauza, prob cu rinichii, cu vezica sau care oare?
analize am dat la chlamydia, ureaplasma si inca citeva insa sint toate negative(rel nu am avut, deci nici nu erau sanse mari), am dat analize de urina dar nu si urocultura, am dat ce mi s-a recomadat de medici si au iesit leucocite de fiecare data, apoi am dat la flora din vagin si din vezica si a iesit flora anaeroba, putina candida..ultimul tratament parca imi parea corespunzator, levoxacin, canefron, serata, ovule betadin, si capsule fluzonazol.. am terminat tratamentul acesta si nu simt nici o schimbare, deocamdata astept vrio sapt-2 sa merg la medic sa vedem rezultatele, insa indiferent de ele eu nu simt vrio schimbare( cineva mi-a recomandat tomografie la vezica si probe de creatinina..dvs, ce spuneti?
0
02-12-2011, ora 12:14
Maria69
Nu este medic/terapeut
Maria69
Nu sunt medic insa am citit mult si scriu din experienta, Cel mai bine e sa consulti mai multi medici, mai multe pareri, Urinatul des poate avea multe cauze, una ar fi infectie urinara. Leucocite este infectie, dar depinde cate sunt, din ce stiu eu. Alte cauze, vezica neurogena, sau o boala cronica de rinichi la inceput. Creatinina de obicei e ridicata in insuficienta renala cand functia rinichiului e grav afectata si ai avea alte simptome, sau ai fi mai bolnava. Eu m-as duce mai mult pe urinar decat ginecologic, insa cauze ginecologice pot fi., Sunt persoane care au infectii cronice, atata urinare cat si ginecologice. Trebuie facut si urocultura, examen de urina si apoi tras o concluzie. De obicei candida da usturimi. Anaeroba poate sa treaca f greu, si repetat tratamenul cateva luni, luat tratament local si oral, tu si partenerul. Mai era tricomonas de facut si gonoree.

E doar o parere, repet nu sunt medic.
0
03-12-2011, ora 00:26
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
maria69 :)
examne de urina am dat nu unul, apareau leucocite 17ch.. Candida a cam trecut din primul tratament..
tricomonas si gonoree poate fi si daca nu am avut rel?(pt ca nu am avut), asa ca partenerul nu-i ca se lecuiasca.
eu dupa cite ma gandesc, posibil prob cu vezica sa fie altceva decit ceea ce mai am/avut pe alaturi(candida, chisturi la ovare, inflamatie pelviana). Cineva mi-a spus ca poate sa mai fie si vriun chist in vezica. Prima data am auzit..am facut insa usg si nu a spus asa ceva dar dupa cite am mai auzit o tomografie arata mai degraba daca e ceva cu vezica decit usgul..
medici am cautat, am fost la multi..acesta la care sint acum e cel mai normal din toti, a facut macar ceva investigatie fata de restul care mi-au dat trat fara analize:(
istoria mea e destul de lunga..si e greu sa inteleg cind a inceput fiecare din prob mele ca unele le am demult.Nush care e legatura dintre ele, daca macar au legatura..
pastile m-am saturat sa bag in mine fara a vedea vriun efect plus ca costa ft mult, mereu cheltui un salariu de-a parintilor cind iau un tratament si cu atitea kg de pastile imi fac praf si ficatul.
0
03-12-2011, ora 10:23
Maria69
Nu este medic/terapeut
Maria69
Leucocite in urina nu ar avea voie sa fie. Daca mai faci o urocultura sa te speli bine cu apa si sapun sau sa folosesti un ob intravaginal si apoi te speli bine sa nu mearga infectia din vagin pe uretere. Daca si atunci iasa leucocite in urina eu zic c asa te gandesti la o infectie cronica urinara. Si daca e E coli implicat va trebui sa iei niste pastile care sunt de fapt un vaccin la E coli, cred ca se numeste Urovaxom sau asa ceva, asta pe langa antibiotic si antifungic. Chistul in vezica nu trebuie sa dea leucocite doar daca e infectat.
0
03-12-2011, ora 15:19
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
ma duc sapt asta la medic. Si iata eu nu inteleg, oare chiar nu a putut sa imi spuna sa dau urocultura si apoi sa vada ce imi da sa beau..si e scumpa urocultura asta deobicei? de 3 luni umblu pe la medici si nici unuia nu i-a dat in cap sa imi dea asa analiza pe cind e ft mare suspectia de infectie urinara la simptomele pe care le am eu.Macar de as lucra.
Ar trebu isa fac o urocultura cu antibiograma, da? si inca ce analize? vreau sa le dau odata ca sa aflu ce am.O tomografie nu ar trebui?
multumesc.
antifungice si antibiotice am luat deja ft multe. Daca iau asa multe nu as crea rezistenta la ele deja? am impresia ca mi-au murit deja si asa toate bacteriile bune.
0
04-12-2011, ora 11:55
Maria69
Nu este medic/terapeut
Maria69
Teoretic dezvolti rezistenta la antibiotice, dar daca nu trece trebuiue sa iei pana trece. si se tot schimba antibioticul. Ar mai trebui sa iei ceva pt intarirea imunitatii dupa ce iei antibiotic.Antibiograma o sa faca doar daca afla bacteria care face infectia., daca la urocultura gaseste becteurimie. Tomograf nu cred ca e necesar deocamdata. Infectia nu iese intotdeauna mai ales daca e urina mai diluata. Incearca sa nu bei multa apa cu o zi inainte, sa fie urina mai concentrata si spala=te bine jos, cum ti-am zis.
0
04-12-2011, ora 14:12
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
mai intai sa merg la medic si oricum analiza imi va spune in ce zi s-o dau, ca au zile specifice..oricum daca nu spune nimic de urocultura o sa ii spun eu singura sa imi dea sa fac.
Azi asa aiurea ma simt, daca nu am fost de 15 ori la wc de la 10 pina acum pai nush..incontinuu simt ca mi-i a urina, desi am baut doar 2 cani de ceai pina acum dar urinez de parca as fi baut 3 litri..si in general ma simt fara nici o putere.
si cind ma gandesc ca iar bani pt analize si pastile :( nush de unde o sa ii mai iau de data asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Răceala la ovare
  •