Pneumotorax, chirurgie toracica

18-06-2013
alexa141
Nu este medic/terapeut
alexa141
Buna ziua! Va rog ajutati-ma!!! As dori niste informatii in legatura cu chirurgia toracica pentru pneumotorax. Problema sta in felul urmator: Prietenul meu a fost internat in data de 7 iunie 2013 la spitalul munincipal din Hunedoara cu diagnosticul 'pneumotorax spontan la plamanul stang'. I s-a facut tratament cu antibiotice, insa nu s-a refacut pleura. Luni dimineata (10 iunie 2013) a fost trimis la Petrsoani unde i s-a facut o interventie chirurgicala ce a constat in introducere unui tub de drenaj in cavitatea pleurala. Situatia s-a remediat, si pleura s-a refacut, iar in data de 17 iunie 2013 i s-a scos tubul, urmand ca in 18 iunie 2013 sa fie externat. Ei bine, in data de 18 iunie 2013 i s-au facut ultimele raze unde s-a constatat ca pneumotoraxul a recidivat si i s-a facut din nou interventia chirurgicala cu tubul de drenaj. In data de 19 iunie 2013 va fi operat, procedura am inteles ca se numeste 'torascopie video-asistata'. Intrebarile sunt: Cum te simti dupa reanimare? Sunt dureri mari dupa operatie? Cat timp trebuie evitat efortul? Ce sfaturi imi puteti da pentru el? Va rog mult de tot ajutati-ma!! Va multumesc anticipat! O zi buna!
1 comentarii
0
23-08-2019, ora 20:16
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Nu este o intervenție complicată și durează puțin (chiar și sub 30 de minute). După remiterea pneumotoraxului, la 2-3 săptămâni poate zbura cu avionul, deci perioada de recuperare nu e chiar așa lungă. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pneumotoraxul spontan - experiența pacientului
  •