pneumotorax

14-12-2007
marilu
Nu este medic/terapeut
marilu
cum as putea sa impiedic o alta recidiva a pneumotoraxului?Mentionez ca am fost operata la data de 18.01.2007, am dureri aproape tot timpul si folosesc foarte des analgezice(algocalmin, ketonal).Operatia a fost facuta dupa o recidiva aparuta la 45 de zile dupa drenaj.
300 comentarii 12 ..... 9 10 Înainte ›
1
04-04-2008, ora 00:00
marilu
Nu este medic/terapeut
marilu
Pot sa spun ca uneori ma simt mai bine, dar foarte rar.Sunt tot timpul speriata asteptand parca sa se intample...ceva, rau din pacate.Am nevoie de o atitudine pozitiva, dar este foarte greu.Chiar nimeni nu a citit ce am scris?
0
04-10-2008, ora 00:00
rodyy
Nu este medic/terapeut
rodyy
buna ziua, acelasi lucru i se intampla si prietenului meu.
a iesit acum o luna din spital, dupa ce a stat o saptamana cu un tub.
a avut dureri mari, acum e mai bine.
va rog, spuneti-mi, din cate am citit, pneumotoraxul recidiveaza? sau nu obigatoriu?
va multumesc
0
29-03-2009, ora 16:34
stanfa92
Nu este medic/terapeut
stanfa92
buna, eu am iesit de 3 zile din spital.ce stiu eu este ca nu avem garantii ca boala nu recidiveaza, eu am facut si drenajul si operatia, ptr ca nu mai puteam sa-mi practic meseria altfel, in plus mi-a lipit pleura in timplul operatiei, si am mai facut si niste injectii cu doxiciclina care au fost introduse prin tub acolo cu anestezie dar care dor infiorator, in schimb intareste pleura spune dr, m-am operat la sp de urgenta la dr pavelescu, un dr minunat.injectiile nu se gasesc in romania, costa 30-40 euro toate 4.daca are cineva nevoie luati legatura cu dr pavelescu, va doresc multa sanatate si fara recidive de pneumotorax, si nu uitati sa nu fumati.mie mi-e o pofta.
0
30-04-2009, ora 20:55
liviu_2009
Nu este medic/terapeut
liviu_2009
buna, eu am avut doua operatii de pneumotorax, prima la plamanul stang in anul 1996 iar a doua la plamanul drept in anul 2000, pot sa va spun ca in acest moment ma simt bine dar mai am din cand in cand dureri pe partea stanga, in rest nu am probleme si nici nu sunt sensibil la raceli, problema e ca fumez mai mult de un pachet de tigari pe zi.
0
01-05-2009, ora 09:38
rodyy
Nu este medic/terapeut
rodyy
Buna, multa sanatate si poate.va lasati de fumat. Mai exista posibilitatea sa reapara, stiti cumva daca fumatul accelereaza acesta revenire a pneumotoraxului? Ce alte recomandari v-a mai facut doctorul?
Multumesc, numai bine!
Noi stam cu teama sa nu reapara oricand.
0
07-05-2009, ora 14:32
stanfa92
Nu este medic/terapeut
stanfa92
si eu fumez de sparg, mai mult de un pachet de tigari pe zi. doctorul mi-a spus ca fumatul nu afecteaza in mod direct, in sensul ca nu din cauza fumatului se face pneumotorax, dar fumatul afecteaza plamanul, devine mai sensibil si mai predispus la inbolnavire.pe mine nu mai mai doare deloc nici inauntru nici ranile nu ma mai dor si nu am nici 2 luni de la operatie.cam atat.multa sanatate!
0
11-05-2009, ora 12:58
mony72
Nu este medic/terapeut
mony72
Buna ziua,
Sunt o persoana care a avut aproape 10 recaderi de pneumotorax.Sa stiti ca este o problema foarte delicata.Vreo 2 pe dreapta si restul pe stanga.In anul 2003, in septembrie, am avut prima interventie chirurgicala si dupa 2 ani am mai avut cate una pe o parte si pe cealalta.Din 2007 din luna august am avut restul recidivelor pe partea stanga aproape toate.In tara nu mi s-a mai acordat nici o sansa pentru recuperare, astfel ca am fost trimisa in Austria pentru o evaluare de transplant pulmonar.Mentionez ca am ajuns acolo dupa o calatorie cu drenul atasat la plaman.Daca sunteti fumatori va recomand sa va lasati urgent de fumat si mai ales cei care au avut recaderi ar trebui sa faca tomografie pulmonara ca sa vada cu exactitate situatia plamanului.Eu am facut interventia medicala in Viena la prof. Walter Klepetko in mai 2008 si ma simt bine.Ma bucur ca mi s-a spus ca nu este deocamdata nevoie de transplant dar tocmai de aceea am si intervenit pentru ca problema trebuie luata in serios, nu trebuie facut efort si trebuie evitate racelile care se lasa cu tuse excesiva.Va doresc multa sanatate la toata lumea.
0
31-10-2009, ora 20:41
oligtur
Nu este medic/terapeut
oligtur
buna, am avut si eu recent un pneumotorax total la plamanul stang, mi s-a pus tub de dren, as vrea sa stiu daca exista ceva tratamente pentru a se impiedica o eventuala recidiva, eventual ceva pentru intarirea pleurei, habar n-am, ceva naturist, orice.sau doar sa evit efortul si racelile ? multumesc si va doresc multa sanatate
0
31-10-2009, ora 20:47
yoyooooo
Nu este medic/terapeut
yoyooooo
buna. am si eu o problema. nu mi-a mai venit menstruatia de 4 luni si as vrea sa stiu de ce. este vreo problema sau este normal? mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala.
0
31-10-2009, ora 22:28
rodyy
Nu este medic/terapeut
rodyy
Pentru oligtur: din cate am citit prin carti si de pe internet, va pot spune ca un tratament nu exista. Este recomandat sa evitati efortul si racelile (deseori aceasta este cauza, dar nu numai). Prietenul meu a avut acum un an, acum este bine, o sa va simtiti din ce in ce mai bine. Daca recidiveaza nu este nicio regula, poate da, poate nu. Sunt cazuri in care a recidivat dupa o luna, dupa 6 luni, dupa 2 ani.sau niciodata. Sanatate! Numai bine!
0
01-11-2009, ora 19:10
oligtur
Nu este medic/terapeut
oligtur
Pentru rodyy: multumesc pentru raspuns. Prietenul d-voastra din ce cauza l-a facut ? Eu nu stiu cauza, cred doar ca din cauza tusei, insa am iesit de o saptamana din spital, maine merg sa-mi scoata firele si inca mai tusesc un pic, si asta ma sperie.
0
02-11-2009, ora 11:59
rodyy
Nu este medic/terapeut
rodyy
Tusea nu trebuie sa va sperie. Prietenul meu a racit cum a iesit din spital: tusea, a facut febra, s-a infectat operatia (sa-i zic asa). Si lui ii era frica cu tusea dar nu a patit nimic. Cauzele? Eu am citit foarte mult despre aceasta afectiune - pneumotorax (de aceea va si raspund, eu cautam peste tot si nu gaseam nimic) - pe siteuri romanesti, straine, in carti.Cum ne-a spus si doctorul (am avut noroc de un doctor exceptional) cauzele nu sunt 100% sigure, dar pot fi mai multe: efort mare, raceli netratate, sau din nastere (de asemenea se poate sa fie si din cauza ca, atunci cand sunt copiii in clasele 1-4 si, atunci cand scriu se imping in banca, organismul nefind dezvoltat, pieptul se deformeaza ( sa zic asa). Prietenul meu are pieptul putin deformat. Numai bine, o sa treaca, totul va fi ca inainte! Atentie mare la efort!!! Daca faceati! El dupa un timp a incercat sa ridice ceva mai greu si a simtit niste intepaturi, acum ii e frica, nu mai ridica nimic greu! ( stiu un caz, care ii revenise pneumotoraxul cam dupa un an in timp ce cara niste placi de rigips. Sanatate!
0
04-11-2009, ora 17:02
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
cauza pneumotoraxului spontan nu se cunoaste cu exactitate
in principiu este vorba de niste bule pe suprafata plamanului care se sparg si permit intrarea aerului in pleura
prima incercare se face cu un tub de dren si daca spartura nu este prea mare ea se va lipi - rata de recidiva este de aprox 15% in functie in general de dimensiunea acelei bule sau de numarul lor - pot fi mai multe
interventia chirurgicala se impune daca recidiveaza
este o interventie usoara care se poate face si toracoscopic (cu 3 gaurele) daca aveti bani pentru a cumpara aparate de sutura mecanice
multi chirurgi o fac insa pe o incizie foarte mica situata sub axila iar rata ulterioara de recidiva pe acea parte este nesemnificativa (sub 1%)
poate recidiva si pe cealalta parte
in general apare sau recidiveaza atunci cand se dezvolta in arborele respirator presiuni crescute - eforturi mari, tuse puternica, stranut - pe un plaman cu bule
cauza de aparitie a bulelor nu este foarte clara
in general sunt mai expusi acestei boli tinerii inalti si slabi
0
12-11-2009, ora 10:01
eddy87
Nu este medic/terapeut
eddy87
Buna ziua.
am avut si eu in 2006 un pneumotorax am stat o luna inn spital nu mi sa pus dren mi sa expandat singur.
dupa 3.6 luni a recidivat de aceasta data a fost mai mic pneumotoraxul am stat o sapt sa expandat singur.am facut o tomografie si mai aveam o bula in varful plamanului drept, dupa 15 zile de cand sa expandat inca un pnemotorax si de aceasta data m-au operat. Mi-au spus ca acea bula o sa imi provoace pnemotorax continu, bula avea20 mm. As vrea sa stiu daca in timp acestei oerati se tai vreun pic din plaman? io am vazut ceva pe youtube si m-am speriat un pic.
Va rog mult sa imi raspundeti. Multa sanatate
0
12-11-2009, ora 10:07
eddy87
Nu este medic/terapeut
eddy87
Scz dupa 3.6 ani a recidivat.
0
12-11-2009, ora 10:38
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
pt eddy87
nu trebuie sa fi speriat
se poate scoate o bucata f mica din plaman, nesemnificativa, adica baza de implantare a acelei bule - deci daca a fost de 2 cm - practic vorbim de foarte putin plaman
dupa aceea se pot practica mai multe metode care sa lipeasca pleurele (sau sa lipeasca plamanul pe coaste - mai pe inteles) in asa fel incat sa nu mai fie posibila acumularea de aer in cavitatea pleurala
a fost foarte corect modul in care ai fost tratat - nu faci o interventie chirurgicala decat daca este necesara
in cazul tau, a fost bine ca s-a asteptat - poate scapai de interventie
nu s-a intamplat dar poti sa fi acum aproape sigur ca nu vei mai face pneumotorax pe partea operata (in carti rata de recidiva este de 0.5 - 1% - practic neglijabila)
metoda cea mai folosita pentru lipirea plamanului este indepartarea partiala sau totala a pleurei de pe coaste - manevra mai sangeroasa dar lipsita in principiu de riscuri
atentie - mai ramane posibilitatea unui eventual PNX pe partea cealalta - sti ce trebuie sa faci daca ai semnele pe care le cunosti deja
NU mai fuma - daca ai fost fumator
iti doresc sanatate si multa bafta
0
12-11-2009, ora 11:02
eddy87
Nu este medic/terapeut
eddy87
pt nicolae1900
Multumesc mult pt raspuns. Nu stiu sa zic daca mi sa indepartat sau nu pleura dupa coaste, stiu doar ca mi sa facut oeratia video assistata "cura pneumotoraxului drept" asta sa intamplat acum 55 zile. Nu am fumat niciodata, iubesc sportul si nu stiu ce sporturi o sa mai pot face. Doctorii de la Marius Nasta au zis ca am voie la orice, dar totusi imi este frica. Cred ca o sa inghet si anu la facultate din aceasta cauza. Daca mi sa indepartat pleura, in cazul unei recidive se mai poate expansiona singur, cu dren sau doar operat?
Multa sanatate!
0
12-11-2009, ora 11:42
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
ai voie orice
poti sa faci orice sport
recidiva pe partea operata este f f rara si este partiala, s-ar putea nici sa nu sti ca o ai
nu ingheta anul de faculatate - esti un om sanatos
stai linistit si vezi-ti de viata ta ca si cum nu ai fi avut nimic
bafta
0
12-11-2009, ora 11:55
eddy87
Nu este medic/terapeut
eddy87
Ms mult pt raspunsuri e mare lucru cand te incurajeza o persoana cu atitudine pozitiva. Sa ai parte de tot bn din lume si sa nu ai parte de prob medicale. Bafta!
Multa sanatate la toata lumea!
0
17-11-2009, ora 18:30
oligtur
Nu este medic/terapeut
oligtur
Buna!
Sunt abia 3 saptamani de cand m-am externat fiind internata cu pneumotorax total la plamanul stang, rezolvat cu tub de dren, si acuma inca ma doare cand trag aer in piept, cand sughit, cand stranut sau pur si simplu cand merg pe jos si obosesc foarte repede. Oare sa fi recidivat ? Cum imi dau seama daca recidiveaza sau e vorba de altceva. Azi m-a durut in piept destul de tare si mi-e frica de recidiva.Va multumesc !
0
17-11-2009, ora 22:01
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
pt oligtur
faceti o radiografie de urgenta
nu sunt normale toate simptomele pe care le aveti
daca a recidivat va sugerez sa va adresati unui serviciu de chirurgie toracica
0
29-11-2009, ora 16:54
genesis
Nu este medic/terapeut
genesis
Dl. Dr. Ciprian Bolca am dureri in pectoralul stang, dar medicii cardiologi si de medicina interna mi-au spus ca durerile sunt din cauza peretelui toracic. Am aceste intepaturi, dureri de mai bine de 5 luni. Nu am suferit nici un traumatism sau ceva de acest gen. Ce pot face in acest caz? Va multumesc
0
05-12-2009, ora 18:50
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
pt genesis
scuze de intarziere
dupa data de 13 decembrie voi fi in tara
putem lua legatura pentru a va consulta - 0745920873
0
05-12-2009, ora 21:17
genesis
Nu este medic/terapeut
genesis
va multumesc pentru raspunsul dvs. daca pe 14 decembrie e in regula si ma puteti primi voi veni chiar atunci la consultatie. unde anume va gasesc? oricum va voi suna. mii de multumiri
0
05-12-2009, ora 22:32
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
vorbim la tel pe 14, nu pun pe forum toate detaliie
trebuie sa insistati, raspund mai greu, eventual lasati mesaj si va sun inapoi
0
05-12-2009, ora 23:40
genesis
Nu este medic/terapeut
genesis
e in regula. va multumesc frumos !
0
29-12-2009, ora 19:56
sendy_sendy69
Nu este medic/terapeut
sendy_sendy69
am avut si eu acum o luna un pneumotorax la plamanul drept. am avut un tub de dren si dupa patru zile mi l-au scos. de cateva zile am niste dureri in piept cand respir, sa fie din cauza ca inca fumez? cine stie sa-mi spuna cat costa o operatie de pneumotorax? ast raspuns.
0
29-12-2009, ora 23:54
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
pt sendy
cel mai probabil aveti o recidiva
faceti o radiografie de urgenta
daca sunteti asigurat nu costa nimic
se poate face in 2 feluri - deschis pe o incizie mica
sau toracoscopic (cu 3 gaurele) si atunci poate va trebui sa suportati costul aparatelor de sutura mecanice - in jur de 100euro rezerva - se folosesc 3 in medie
va recomand sa faceti interventia chirurgicala la spitalul Marius nasta sau la Sp militar
la nasta se face sigur si toracoscopic - dr Paleru
multa sanatate
0
30-12-2009, ora 16:31
sendy_sendy69
Nu este medic/terapeut
sendy_sendy69
va multumesc mult pt raspuns. am programare pe data de 4 ianuarie la doc, sa vedem daca imi zice sa merg sa f o radiografie sau un tomograf. pt operatie as merge la Marius nasta ca am auzit ca sunt doc buni. inca o data va multumesc mult pt raspuns si multa sanatate.
1
30-12-2009, ora 18:20
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
daca mai aveti simptomatologia descrisa va sfatuiesc sa faceti o radiografie acum si nu in 4 ian
o puteti face la nasta la camera de garda
atentie la cine va internati
specificati ca doriti un anumit medic altfel riscati sa ajungeti unde nu trebuie
sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns
300 comentarii 12 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pneumotoraxul spontan - experiența pacientului
  •