Poate avea doar un membru al familiei scabie?

16-01-2015
Babymic
Nu este medic/terapeut
Babymic
Buna ziua, de cateva luni ma supara niste iritatii la nivelul trunchiului, mananca ingrozitor si arat ca niste pete rosii. Am fost la dermatolog, mi-a dat un tratament pentru inceput pentru eczema, dar a luat in calcul si posibilitatea sa am scabie (la o prima vedere nu si-a putut da seama din cauza urmelor de scarpinare). Problema e ca eu le am de vreo 2 luni, dar nimeni din casa (sotul, copilul), nu au inca absolut nimic. Daca era scabie, nu trebuia sa o ia si ei? Din cate am inteles, este foarte contagioasa, chiar si in perioada de incubatie. Va multumesc pentru raspuns.
3 comentarii
0
17-01-2015, ora 17:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu e neaparat necesar sa aiba toata lumea in casa scabie.
Poate avea si doar un membru din familie.
Mai mergeti o data la dermatolog, fara sa va scarpinati, sa determine clar ce aveti. Scabia lasa niste canale ca niste dare. Verificati daca puteti. + ca gasiti de multe ori cate doua bubite.
La scabie e necesara o igiena speciala a hainelor, lenjeriei etc.
Altfel nu trece.
0
17-01-2015, ora 17:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dar cand se da tratamentul pentru scabiei e recomandat ca si familia sa isi dea o data sau de doua ori cu acea crema, chiar daca nu prezinta nimic.

Sa dispara toate focarele din casa.

Va urez sa nu fie scabie.
0
19-01-2015, ora 16:14
Babymic
Nu este medic/terapeut
Babymic
Multumesc pentru raspuns. Intre timp am fost la control, si mancarimea a cedat dupa 2 zile de tratament cu Dermovat, iar dupa a treia zi petele s-au retras vizibil, si nu sunt urme de canale deloc. Medicul a confirmat ca este vorba de o eczema, daca era scabie nu reactiona asa la un tratament cu steroizi topici :). Dansa a spus si ca totusi daca era o infectie cu scabie de mai bine de 2 luni trebuia sa o ia macar sotul, care doarme in acelasi pat cu mine. Se pare ca nu prea suntem imuni la ea, din pacate.
Adaugă un comentariu / răspuns

12-11-2019, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
OptiBac
OptiBac - probiotice adaptate nevoilor tale
Optibac Probiotic zilnic Extra Forte are o concentratie de 20 miliarde de bacterii vii si contine Lactobacillus acidophilus NCFM - cea mai cercetata tulpina acidophilus din lume. Este probioticul ideal pentru persoanele care au urmat un tratament indelungat cu antibiotice, se confrunta cu alergii sau afectiuni digestive. Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.