Pocnitura in ureche

31-03-2015
mihais28
Nu este medic/terapeut
mihais28
In ultimii ani am obiceiul sa imi curat urechile destul de des. Nu stiu daca am afectat cumva urechea, dar asta incerc sa aflu. De vreo luna imi tot pocneste urechea dreapta: daca pun degetul pe gaura urechii, apas (aplicand mica presiune)si cand retrag, aud o pocnitura ca de membrana sa spun. Uneori cand eram putin racit imi pocnea si cand cascam. Nu ma doare, aud bine desi cu dreapta am auzit intotdeauna putin mai prost. Aseara am incercat sa curat urechea cu doua conuri de la farmacie. Intradevar urechea avea destul de multa ceara, dar tot imi trozneste/pocneste daca apas cu degetul. Mai mult decat atat, de vreo 4 zile ma doare muschiul maxilarului de langa ureche la anumite miscari ca si cum ar fi o intindere, dar din ce imi amintesc am cascat mai puternic intr-o zi si de atunci e problema.
Este posibil sa imi fi lezat timpanul sau sa fie dop? Poate fi urechea afectata mai rau si sa aiba legatura si cu maxilarul? Care sa fie problema?
Mentionez ca nu am fost recent la dentist. Am fost acum 3 luni pentru o plomba dar pe partea stanga.
5 comentarii
0
31-03-2015, ora 11:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
absolut Totul este posibil
este obligatoriu consult ORL
0
31-03-2015, ora 11:14
mihais28
Nu este medic/terapeut
mihais28
Va multumesc mult. Totusi as dori sa stiu o parere, ce problema ar fi mai probabila? Dop, de la o raceala, timpan afectat?
0
31-03-2015, ora 11:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si la ce te ajuta.. dacarezolvarea tot mediucl ORL o face???
0
31-03-2015, ora 11:40
mihais28
Nu este medic/terapeut
mihais28
Aveti dreptate. Dar asa ma stresez eu cand e vorba de sanatate. Ma voi duce cat mai repede cu putinta la un medic ORL. Va multumesc inca o data
0
01-04-2015, ora 16:31
Gray
Nu este medic/terapeut
Gray
De cca o saptamana, am niste batai in urechea dreapta so am observat ca apar de cate ori am eructatii, nu sunt ca pulsul sau batai ale inimii pt ca au alt ritm. Ce ar putea fii?mentionez ca am nascut de 2 luni jumate si alaptez
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.