polipi la copii de 5 ani

16-01-2012
maria1979
Nu este medic/terapeut
maria1979
buna...ce tratament imi puteti recomanda la fetita mea de 5 ani pt vegetatiile adenoide(polipi nazali)?am fost cu ea la medic ORL si i-a dat protargol 3% si spray olynth dar nu a avut nici un efect. M-i sa spus ca polipii sunt mici si inca nu este cazul ca sa ii scoata.Simptomele sunt ca ii curge nasul de 2 luni si de o saptamana a inceput sa tuseasca ziua tusa productiva(rar) si seara tusa seaca (rar), nasul ii curge foarte mult cateodata apoasa, cateodata mai groasa si culoarea galbuie si nu stiu care este cauza si unde as putea sa apelez????Nu are febra, are pofta de mancare, este voioasa !!! ati putea sa imi recomandati ceva pt polipii nazali si pt tusa????cauza tusei poate sa fie din cauza polipiilor sau din ce cauza ????astept raspuns cu nerabdare pt ca sunt foarte ingrijorata!!!va multumesc!!!
7 comentarii
0
16-01-2012, ora 16:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cititi pe google despre produsele alimentare producatoare de MUCUS.. si le excludeti din aliementattie
2 excludeti toate fructele citrice, ciocolata ( care sunt alergene)
3 local spre i nazonex..la 12 ore..dupa ce faceti inhalatii sau aerosoli si spalati bine nasul cu ceai caldut de musetel
0
16-01-2012, ora 19:10
maria1979
Nu este medic/terapeut
maria1979
Va multumesc de raspuns in primul rand!!! as dorii sa imi scrieti daca in loc de nazonex spray, pot sa administrez un spray nazal din Spania " NEBULICINA INFANTIL" care contine:oximetazolina 25 mg, clorură de benzalconiu, sorbitol, hidroxid de sodiu si apa purificata.Scrie ca este pentru tratamentul simptomatic al congestiei locale dar numai de la varsta de 6 ani...as putea sa folosesc acest spray daca fetita are doar 5 ani???astept raspuns!!!
0
16-01-2012, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aceste 2 mediacmente.. au actiune diferita
se poate sa folositi '" NEBULICINA INFANTIL..doar penrtu a desfunda nasul.. mai bine ineinte de culcare.. nu mia mult de 3-5 zile
nazonexul are efect antiinfmator si antialergic si se poate folosi 3 saptamani
0
19-07-2012, ora 16:14
anamaria_podaru
Nu este medic/terapeut
anamaria_podaru
Buna ziua,

Care sunt cauzele de recidiva a polipilor?

Am un baietel de 4 ani, pe care l-am operta in ianuarie 2012 iar acum (la aprox 6 luni de la operatie ) mi s-a spus sa iau in calcul o operatie de polipi. Initial nu am crezut diagnosticul, dar se pare ca simptomele se repeta.

Va multumesc!
0
19-11-2012, ora 22:27
ionescu_marilena
Nu este medic/terapeut
ionescu_marilena
Am si eu baietelul de 5 ani jumate, si miercuri este programat pentru operatie de poilipi.Sforaie foarte tare pana cand somnul devine mai profun.Am doua dileme, una din ce am citit aceste operatii nu se fac iarna, si a doua nu sunt convinsa daca sforaitul este din cauza poilipilor sau nu.Am senzatia ca il opereaza cam repede.A avut acum un an otita, nu ii curge nasul absolut deloc, desi este cam infundat, dar nu ii curge nasul niciodata.Va multumesc!
0
20-11-2012, ora 19:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cauza recidivelor.. sunt produsele alimentare alergene
ciocolata, colorantii artificiali..s.a
2. da sforaitul e de la polipi si la 5 ani nu e devreme.. poate fi la 6-7 prea tarziu
0
21-11-2012, ora 06:43
ionescu_marilena
Nu este medic/terapeut
ionescu_marilena
Va multumesc frumos!Acum ne pregatim de operatie!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •