Posibila sarcina ?

28-07-2019
Vlad2222
Nu este medic/terapeut
Vlad2222
Salut. Am intretinut relatii sexuale neprotejate cu prietena mea pe data de 24, insa nu am finalizat actul. In data de 27 s-a patat cu un sange de culoare maronie, iar pe 28 i-a venit ciclul. Este posibil sa fie insarcinata ?
3 comentarii
2
28-07-2019, ora 14:28
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Vlad, te rog eu frumos, prieteneste, pune mana si invata despre educatia sexuala: cum apare sarcina, metode de contraceptie si protectie importiva bolilor etc. Este esential pentru sanatatea ta si a partenerelor tale, pentru viitor. Nu poti apela la internet ca sa-ti raspunda altii la ce nu vrei tu sa faci.. Risti sa intri in situatii neplacute. Mai mult decat atat, risti ca sexul sa devina un stres, o problema, din cauza grijilor si emotiilor.
De data asta ai scapat. Aparitia menstruatiei este dovada clara ca nu are loc o sarcina!

Te rog frumos sa te informezi. Ai grija de tine!
0
28-07-2019, ora 15:05
Vlad2222
Nu este medic/terapeut
Vlad2222
Va multumesc frumos pentru raspuns dr. Pescaru. Ma simt linistit acum, atat eu cat si prietena mea. Si ca raspuns la ce mi-ati spus, am inceput sa ma documentez dar din pacate abia dupa ce a avut loc actul in sine.
1
29-07-2019, ora 13:22
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Așa cum ți-a spus și colegul meu, a te informa te scapă de multe neplăceri. Sexul neprotejat nu înseamnă numai sarcini nedorite, ci și boli cu transmitere sexuală.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.