Pot fi însărcinată? teste de sarcina „home-made”

05-09-2019
anonim2414
Nu este medic/terapeut
anonim2414
Buna ziua. Eu și prietenul meu am decis ca pana să începem actul sexual cu prezervativ, să o facem pentru câteva secunde fără, și nu exagerez, nu a durat mai mult de 1-2 minute, după care și-a pus prezervativ și am continuat actul. Lucrul acesta s-a întâmplat de 2-3 ori in zilele 25-26 ale ciclului, adică nu eram in perioada fertila. Ne-am asigurat ca nu a fost niciun lichid, ma refer la cel preseminal. Cu toate acestea, sunt ziua in 43 și ciclul refuza să apara. Recunosc ca in ultimele zile am fost foarte foarte stresată pe tema aceasta, am încercat câteva teste de sarcina “home-made” pe care le-am găsit pe internet și din spusele lor, au ieșit negative. Exista vreo posibilitate să fiu însărcinată daca nu eram nici in perioada fertila și nici nu a ejaculat? Puteți să-mi spuneti dacă aceste teste home-made au vreun rost sau care ar fi mai ok pentru a testa acasă?
15 comentarii
2
05-09-2019, ora 08:21
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

Daca ati sti cati copii poarta numele "doar-putin", "doar varful", "doar de data asta" si "las ca am grija eu (barbatul) sa ma retrag la timp".
As fi interesat ce inseamna teste "home made". Credeam ca suntem in anul 2019 nu in Evul mediu. Sper ca nu ati omorat vreo iepuroaica.
Cel mai sanatos este sa mergeti sa cumparati un test de sarcina AUTENTIC, de la farmacie. Cel mai ieftin costa vreo 15 lei asa ca.si sa vedeti daca iese pozitiv.
De abia de acolo inainte vedeti care este situatia si ce se poate face.
0
05-09-2019, ora 10:16
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Big Like dle psiholog Pescaru Valentin!!!!
0
05-09-2019, ora 10:24
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Pentru delectare.!
----------*

(*modificat de admin)
0
05-09-2019, ora 15:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Prin aceasta metoda pe care ati folosit-o, puteti ramane insarcinata.
Puteti ramane insarcinata de la 1 la 31 ale lunii pentru ca nu stiti exact cand e perioada fertila.
Dati cautare pe Google "am ramas insarcinata in perioada nefertila" si vedeti cazuri.
Se poate ramane insarcinata de ña lichidul preseminal. Partenerul nu isi da seama cand se elibereaza acel lichid si nu are cum sa controleze acest lucru.
De bolile cu transmitere sexuala cum va feriti?
Faceti testul Papanicolau anual dupa inceperea vietii sexuale, pentru a preveni cancerul de col uterin. Nu conteaza ce varsta aveti.
0
05-09-2019, ora 18:48
Georgescu Marian
Nu este medic/terapeut
Georgescu Marian
"Ne-am asigurat ca nu a fost niciun lichid, ma refer la cel preseminal" Chiar si in acele secunde ma rog cate au fost, el a eliminat lichidul preejaculator care contine spermatozoizi. Deci puteti ramane însarcinată. Inca o intrebare.. Dupa efectuarea actului sexual, ați folosit anticonceptionale? Daca da, atunci de asta este posibil sa va intarzie menstruația.
0
05-09-2019, ora 19:46
anonim2414
Nu este medic/terapeut
anonim2414
nu am folosit anticoncepționale, astăzi am făcut un test de sarcina și a ieșit negativ. Voi mai efectua un test in zilele viitoare.
0
05-09-2019, ora 21:07
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Daca aveti astfel de dereglari ale ciclului menstrual ar trebui sa faceti oricum un examen medical, caci poate ascunde probleme de sanatate: dereglari hormonale, chisturi, inflamatii etc.
0
05-09-2019, ora 21:34
anonim2414
Nu este medic/terapeut
anonim2414
Astăzi am efectuat un test de sarcina și a ieșit negativ. In primele secunde apăruse o linie in locul pentru test, dar era foarte slaba și in 1-2 minute a dispărut, astfel ca după 5 minute recomandate pt a afla rezultatul final a rămas doar linia de control, testul este Sure Check. Ar trebui să efectuez încă unul?
0
05-09-2019, ora 21:37
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Cate zile aveți de la contact?testul este pozitiv la 14 zile.Recomabdat ar fi un consult ginecologic
0
05-09-2019, ora 22:41
anonim2414
Nu este medic/terapeut
anonim2414
17 zile de la contact
0
06-09-2019, ora 12:51
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Consult pot fi dereglare hormonale ovar polichistic etc!
0
06-09-2019, ora 13:06
anonim2414
Nu este medic/terapeut
anonim2414
bine, multumesc! este nevoie să fac încă un test?
0
06-09-2019, ora 14:23
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Eu zic că nu dar pentru luna Bistra dv puteți face
0
06-09-2019, ora 16:47
anonim2414
Nu este medic/terapeut
anonim2414
am inteles
0
09-09-2019, ora 07:37
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Dacă tot ați citit pe internet ar fi trebuit să vedeți și că testele “home-made” nu au bază științifică. Un test de sarcină se poate găsi și la farmacie, dar pentru mai multă siguranță faceți și un control ginecologic. E important să vă și informați, iar medicul ginecolog este cel mai în măsură să facă investigații și să vă informeze.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: