Pot sa alerg daca am avut piciorul rupt?

30-01-2015
BogdanFl
Nu este medic/terapeut
BogdanFl
Buna ziua,

In urma cu ~10 ani am avut o fractura multipla de gamba (stanga). Piciorul s-a vindecat bine, nu am dureri de nici un fel insa la atingere se simte un 'sant' pe partea interioara a gleznei.

Din octombrie 2014 am inceput sa alerg, la inceput pentru 'sanatate', apoi am inceput sa ma documentez si sa-mi gasesc prieteni noi cu care sa alerg iar alergatul a devenit destul de important pentru mine. Prima luna a fost putin mai grea cu dureri specifice alergatorilor incepatori... tot in prima luna am capatat si o mancarime de care nu reusesc sa scap pe piciorul stang (putin mai jos de genunchi). In aceste 4 luni am reusit sa-mi cresc anduranta de la ~400m la 10km, in aprilie vreau sa alerg primul semi maraton iar in octombrie primul maraton.

1. Credeti ca -mancarimea- persistenta de pe tibie are vreo legatura cu glezna rupta in urma cu mult timp? Piciorul 'rupt' nu m-a durut niciodata de cand alerg, am avut dureri doar la piciorul drept.

2. Avand in vedere ca am avut glezna rupta in 3 locuri, exista vre-un risc daca continui sa alerg pe distante lungi?

// Imi cer scuze daca nu am postat in categoria corecta.

Multumesc,
Bogdan.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.