Pot sa-i administrez septilin copilului meu?

06-12-2006
paula
Nu este medic/terapeut
paula
Am un copil de 1 an si 8 luni si as vrea sa ii dau septilin pentru imunizare deoarece este foarte sensibil si raceste foarte repede. As vrea sa stiu cum se administreza la un copil de un an si opt luni de 11 kg
11 comentarii
0
23-02-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Pentru copii intre 1-5 ani -1 lingurita sirop de 2 ori pe zi.Pentru obtinerea unor rezultate favorabile trebuie administrat 3 luni. In infectii acute se poate dubla doza pentru 3-5 zile
0
12-10-2011, ora 12:17
anomard
Nu este medic/terapeut
anomard
Buna ziua. Am si eu o intrebare: Septilinul este un homeopat?
0
12-10-2011, ora 20:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara!
Stimate/Stimată drule/dle/dră/dnă anomard, NU, nu este homeopat; Septilin este un preparat naturist fitoterapic cu specific ayurvedic.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
13-10-2011, ora 16:20
anomard
Nu este medic/terapeut
anomard
Multumesc pentru promptitudine, Mr. Nick. Mai am o curiozitate: din ce sunt facute medicamentele homeopate si ce are la baza mai exact medicina homeopata?
D-ra Anomard
0
14-10-2011, ora 01:53
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră Anomard, conform literaturii de specialitate homeopatia îşi preia materiile prime din toate cele trei regnuri: mineral, vegetal şi animal. Cu alte cuvinte remediile homeopate, în diluţii specifice, doze extrem de mici, se fac din diverse roci şi minerale, plante şi animale vertebrate sau nevertebrate, în 99, 99% din situaţii, şi se dinamizează cu scopul de a fi potenţate, toate având la bază regula "Similia similibus curentur" sau, mai exact, principiul care afimă că "ceva se vindecă prin ceva asemănător"; în variantă populară "cui pe cui se scoate" :)
Consultaţi un medic homeopat pentru mai multe detalii.
Cu iubire şi respect,
Mr. Nick
0
14-10-2011, ora 11:43
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Iei 1 gram de substanta (exemplu) il diluezi de 100 de ori (iarasi exemplu) printr-o miscare energica, dilutia obtinuta o mai diluezi de einspe mii de ori pana ajungi la dilutii infinitezimale in care nu mai exista substanta initiala. Ideea e ca substanta isi transmite caracteristicile energetice si "vindecatoare" solventului (apa, alcool etc). Acuma depinde de fiecare daca crede sau nu, avantajul mare e lipsa reactiilor adverse (nici n-ar avea cum avand in vedere ca fizic nu mai gasesti molecule de substanta in doza terapeutica in solutie). Se mai produc vindecari "miraculoase" ceea ce denota ca efectul placebo chiar exista. Pentru unul ca mine care 7 ani am fost indoctrinat cu farmacie alopata homeopatia este o vrajitorie pentru cineva virgin in acest domeniu poate fi o cale spre vindecare.
0
14-10-2011, ora 16:31
anomard
Nu este medic/terapeut
anomard
Multumesc pentru raspunsuri, Mr. Nick si Remicade! Auzisem eu de partea cu "n" dilutii, dar am vrut sa aflu si alte pareri.
Toate cele bune!
0
04-11-2011, ora 14:33
aimee preda
Nu este medic/terapeut
aimee preda
Buna ziua,
Am dat si eu fetitei mele Septilin.Este un medicament homeopat foate eficient.
0
04-11-2011, ora 19:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră Anomard, nu aveţi pentru ce să îmi mulţumiţi. Cu multă şi deosebită plăcere v-am răspuns.
Toate cele bune,
Mr. Nick
_
0
18-11-2011, ora 18:54
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Musai trebuie sa va impartasesc experienta mea recenta cu homeopatele: am un puradel de 4 ani jumate cam balbait saracul, credem ca din cauza ca e tare emotiv. Am inceput sa-i dau Sedatif PC un medicament homeopat facut de Boiron-Franta indicat in stari de emotivitate crescuta, anxietate, insomnii si surpriza nu se mai balbaie. Asta dupa doar doua zile. Uite ca totusi aceste medicamente nu sint apa de ploaie asa cum zic multi. In acest caz efectul placebo nu a intervenit pentru ca nu i-am spus pentru ce il dau (nu i-am atras niciodata atentia asupra acestui fapt ) pur si simplu i-am dat jumatate de comprimat si i-am zis sa-l tina in gurita pana se dizolva.
0
18-11-2011, ora 22:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate dle Remicade, sincer, mă bucur pentru dv. şi pentru copilul dv. Să vă fie de bine, în continuare.
Uite-aşa v-aţi convins că homeopatia are valoare terapeutică ;)
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.