Povestea Anxietatii mele

13-09-2020
Eddark
Nu este medic/terapeut
Eddark
Bună, trec prin nişte stări foarte dureroase, care îmi fac zilele si nopțile destul de grele.. Am stări de anxietate, tot timpul mă simt speriat şi îngândurat, pulsul mi-l simt mărit, iar rare ori pățesc să am şi atacuri de panică. Aceste lucruri le am de mulți ani, s-au agravat cu timpul, am fost la urgente în primele stări de genul şi mi-a spus ca n-am absolut nimic şi trebuie să consult un psiholog. Ai mei, n-au bagat de seama si au spus "lasă că îți trece". Ceea ce nu s-a intamplat, am trait cu stările acestea pe parcursul anilor, mi-au afectat viata sociala. Acum au inceput sa se agraveze, cateva saptamani in urma am fost la magazin iar cand m-am intors, trecand pe langa niste oameni am avut un atac de panica mai micuț, pulsul ridicat etc. Cand am ajuns acasa si am inceput sa ma dezbrac am simtit o durere in partea stanga langa inima (tot timpul pateam asta, nu era ceva nou durerea intercostala) si respiratie mai grea. De atunci, toata noaptea aceea m-a durut groaznic si imi batea inima foarte tare, aveam dureri, imi era cald etc.. Mi-am facut curaj si i-am spus unui apropriat prin ce trec, i-am spus sa-mi i-a tensiunea si am avut-o destul de mare, am fost la urgente si mi-a dat o tableta sub limba si a scazut, mi-a spus ca sunt atacuri de panica si din cauza stilului de viata pe care il adopt. Adica eu lucrez foarte des la calculator, cu asta imi castig eu banii, ies foarte rar pe afara. Revenind, starile nu s-au oprit din nou am ajuns la urgenta avand tensiunea mare (vreau sa spun ca atunci cand mi se i-a tensiunea am un mic atac de panica deoarece imi este frica de rezultat si clar atunci aparatul o masoara ca fiind ridicata). Mi-a recomandat doctorul de familie sa merg la analize, sa nu fie altceva, acelea au iesit bine... Dupa afland ca e totul ok.. m-am cam linistit n-am avut asa mari dureri, dar tot n-au trecut de tot.. Mi-au afectat somnul si nu mai puteam sa dorm, trecuse 24+ ore de cand nu dormisem.. Din nou la urgente, mi-a dat un somnifer doamna doctor si am reusit CU GREU sa adorm, nu stiu cum am reusit. Am dormit foarte bine, in jur de 9 ore. Noaptea urmatoare mi-a fost frica ca n-am sa reusesc sa adorm, mi-a luat 2-3 ore sa "adorm" iar cand m-am trezit am avut impresia ca n-am dormit deloc. Iar de 4 zile, astazi se fac 5, am din nou starile de anxietate, si probleme cu somnul adorm foarte greu iar cand o fac am impresia ca nu dorm desi visez.. si ma tot trezesc incontinuu, ma trezesc dupa 6-7 ore, si ma gandesc ca nici pe alea nu le-am dormit toate. Sa inteleg ca am inceput sa am si insomnii din cauza stresului? anxietatii? Sa exclud varianta de a avea vreo boala? Poate chiar a inimii? Imi este frica si nu stiu ce sa mai fac. Inca n-am apelat la un psiholog, sau ar trebui sa apelez la un medic in legatura cu somnul?.. (sau tot psihologul ma poate ajuta si cu asta). Le multumesc celor care mi-au citit povestea sa-i spunem asa desi imi pare rau daca am scris prea mult.
2 comentarii
0
13-09-2020, ora 14:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anxietatea e o boala. Luati medicatie de la psihiatru si faceti psihoterapie.
0
14-09-2020, ora 10:24
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Bună dimineața

În situația descrisa trebuie sa mergeți la un psihiatru sau psiholog clinician cu experiență pentru evaluarea corectă a situației. Apoi veți ști ce este de facut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul