Presiune constanta asupra urechilor

03-12-2018
Anghelionut
Nu este medic/terapeut
Anghelionut
Buna seara.am o problema de aproximativ 1 an sau mai bine chiar...simt presiune constanta asupra urechilor si tot timpul simt nevoia de a face aerisire cu ajutorul miscarii maxilarului si cumva punerea presiunii asupra urechilor...se aerisesc si dupa minute sau secumde se astupa la loc, in ultima vreme deja este foarte stresant..am fost la 2 medici in germania si la unul in austria toti de nas-gat-urechi..urechile sunt curate nu am avut doape si presiunea urechilor ok...am primit pareri diferite:-tubul ce duce de la ureche la nas infundat( picaturi de nas nici un efect sau unul minor daca) 
- tic nervos sau anxietate(medicamentatie ophipram la fel fara efect) in momentul de fata singura liniste o am cand dorm in rest numai ca un diloman imi casc gura si pufui. a mai patin cineva asa sau ceva asemanator? Multumesc
3 comentarii
1
04-12-2018, ora 08:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de acel TUb.. se numeste Trompa lui Eustache
1. tre sa ai un nas perfect desfundat si tratat..sau daca e cazul sa zica la ORL ce ai in nas
2 tre sa ai un gat sanatos.. fara iritatii, pentru ast anu se consuma acidulate, citrice, otet, lamai..s.a alimenet care produc reflux gastro-esofagian
3 pe forum gasesti cum trebuie sa incalzesti urechea
citesti despre catar tubar sau Otita seroasa
0
04-12-2018, ora 09:09
Anghelionut
Nu este medic/terapeut
Anghelionut
Nultumesc frumos..o sa ma infornez.
0
04-12-2018, ora 09:17
Anghelionut
Nu este medic/terapeut
Anghelionut
Ultimul medic mi.a spus dupa ce mi.a bagat acele tuburi pe nas ca desii am nasul normal ca marime caile nasale sau narile sunt foarte inguste.si mi.a mai spus ca si presiunea atmosferica si schimbarea reliefului joaca un rol in aceasta cauza(eu venind de la campie aici zona de munte)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: