Prezervativ rupt. Sa iau pastila de a 2-a zi?

30-08-2013
matildamea
Nu este medic/terapeut
matildamea
ciclul meu mi-a venit ultima oara pe 15 august, iar azi 30 august am avut contact sexual cu prietenul meu iar prezervativul s-a rupt...ne-am dat seama destul de repede si ne-am oprit. nu a ejaculat am urinat m-am sters bine si in afara si in interiorul vaginului iar and am ajuns acasa am urinat iar si m-am spalat bine in interior. Ar trebui sa iau pastila de a 2 a zis si sa-mi fac griji prea mari? Am 18 ani si ciclul nu este regulat.
17 comentarii
0
30-08-2013, ora 10:26
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
pilula de a doua zi se ia cand e vorba de ejaculare. dupa 2 saptamani poti sa iti iei un test sa fi sigura. depinde si unde s-a rupt prezervativul. daca s-a rupt in varf si acolo era lichid seminal strans. si depinde si de perioada de fertilitate.
0
30-08-2013, ora 13:03
matildamea
Nu este medic/terapeut
matildamea
eram in perioada de fertilitate si de aceea sunt foarte speriata...nu stiu exact unde s-a rupt prezervativul ca prietenul meu l-a aruncat imediat si eu eram in stare de soc nu mai eram in stare sa ma uit si la el.
0
30-08-2013, ora 13:48
matildamea
Nu este medic/terapeut
matildamea
Bine cel putin asa cred. In iunie mi-a venit pe 14, in iulie pe 14 iar in august pe 15.
0
02-09-2013, ora 09:56
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
da nu s-a rupt in varf si lichidul nu s-a rapandit in vagin, e ok. dar daca erai si in perioada fertila si lichidul seminal a ajuns pe acolo. sunt ceva sanse sa se intample ceva nedorit, dar nu intra in panica. poate totusi nu e nimic. iti iei un test si te linistesti. eu nu cred ca ai ramas insarcinata ;)
0
03-09-2013, ora 01:56
matildamea
Nu este medic/terapeut
matildamea
s-a rupt intr-o parte din cate mi-a spus prietenul meu...oricum nu am luat pastila...astept menstruatia cu sufletul la gura si nu o sa mai folosesc niciodata durex soft rosu ca am patit-o de 2 ori...data trecuta eram incepatori si probabil a fost pus gresit dar acum sunt absolut sigura ca l-am pus corect amandoi fara aer in el, pe fata...pentru anticonceptionale ai nevoie de analize de sange ? sau ti le poate recomada si fara doctorul ginecolog?
0
03-09-2013, ora 09:37
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
normal da, ar trebui analize de sange. ptr ca daca ai probleme de coagulare a sangelui, probleme cu ficatul sau altele, nu poti lua acc. dar iti prescrie si fara analize. mie nu mi-a facut analize si daca stau bine sa ma gandesc nu am auzit pe nimeni pana acum sa faca analize inainte. e o prostie da...asta e. daca vrei poti sa ceri tu sa ti se faca analize :-??
0
03-09-2013, ora 12:35
matildamea
Nu este medic/terapeut
matildamea
Multumesc de raspunsuri.doamne incerc sa nu ma stresez prea rau sa mi cauzez singura intarzierea ciclului. Dar ma gandesc ca daca s a rupt intr o parte si m am sters inauntru cu un servetel umed si dupa am facut si baie fara ejaculare poate nu am de ce sa ma ingrijorez.prima data cand s a rupt a fost rupt varful + ejaculare afara si am observat abia la sfarsit.
0
04-09-2013, ora 09:48
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
nu esti insarcinata ;) da nu imi place faza cu stersul inauntru. nici irigatiile vaginale nu sunt recomandate, mai ales ca ti-ai introdus un servetel umed care mai mult ca sigur are si parfum si toate chimicalele si iti poate irita mucoasa vaginala si provoca dereglari ale florei vaginale. dar inteleg ca erai disperata. mare atentie la ce introduci in vagin. ne auzim!
0
07-09-2013, ora 02:25
matildamea
Nu este medic/terapeut
matildamea
mda acum regret deoarece m-am ales cu o mancarime de numa numa...dar a fost ceva de moment si dupa m-am gandit
0
10-09-2013, ora 11:03
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
poate ar trebui sa mergi si la un control la ginecolog ptr o analiza a secretiei sa vezi daca ai contactat vreo candida si s-o tratezi de la inceput. dar si ptr o ecografie. recomand tuturor fetelor si femeilor. bineinteles si testul papanicolau. o data pe an macar daca nu o data la 6 luni. niciodata nu sti ce descoperi
0
11-09-2013, ora 14:31
matildamea
Nu este medic/terapeut
matildamea
Am luat ovule de la fares si mi-a trecut dar mi-a venit menstruatia cu 4 zile mai devreme...bine, cred. Mi-a curs maro apoi rosu noaptea si a doua zi nimic decat tot putin maro. Mi-am facut un test si a iesit negativ (o liniuta). Am simptome de menstra insa nu stiu daca ceea ce imi curge mie este menstra in sinje sau doar un semn ca o sa-mi vina.
0
11-09-2013, ora 14:36
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
mi s-a intamplat si mie. cam 2-3 zile m-a tinut asa pana mi-a venit. dereglari si dereglari. nu crezi ca ar fi bine sa iti faci o programare la ginecolog? nu mai stai stresata sa cauti informatii si sa iti dai cu presupusul. asa o sa afli tot ce ai in neregula pe acolo.
0
11-09-2013, ora 15:32
matildamea
Nu este medic/terapeut
matildamea
da dar nu reusesc sa dau de un ginecolog...am programul pana seara la munca, o sa inceapa si scoala, si mai e vorba si de bani pentru consultatie...ca am vrut sa ma duc dar nu am reusit.
0
12-09-2013, ora 10:26
matildamea
Nu este medic/terapeut
matildamea
Mai am o intrebare. Se poate ca testul sa fi gresit(l-am facut la 13 zile de la contact)? Ginecolog la mine in oras nu e decat vinerea si nu mai pot nici sa dorm de stres.nu stiu ce sa mai fac. Secretiile maronii sunt rare dar tot exista nici urma de menstruatie. Bine, trebuia sa vina dupa data de 14 ale lunii.
0
13-09-2013, ora 10:51
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
de obicei se recomanda sa iti faci doua teste de la doua firme diferite ca sa fi sigura. eu zic ca nu esti insarcinata. asta cred. scurgerea maronie poate sa fie si daca ai o candida, dar poate fi si o dereglare daca intarzie menstruatia. nu stiu ce sa zic sigur. stiu cum e cu banii ptr consult. am amanat si eu luni de zile controlul dar in sfarsit o sa ma duc maine sa vad ce vesti imi mai da. cu serviciul e cam aiurea dar de la scoala ar putea sa te invoiasca sau sa iti iei o scutire pe ziua respectiva cand ai programarea. fa tot efortul si cu banii si mergi la doctor. cu sanatatea nu te poti juca, nu trebuie tratata cu indiferenta.
0
23-11-2014, ora 00:14
MariaMirabela100
Nu este medic/terapeut
MariaMirabela100
Pentru orice scurgere maronie, mergi imediat la doctor sau la urgenta!!! E posibil sa fie iminenta de avort si ti se recomanda in cazul acesta pastile pentru mentinerea sarcinii! Deci iti poti salva copilul daca mergi la doctor, nu astepta deloc!

De ce nu sunt permise comentarii cu tenta religioasa?

In fine... Dragelor, pastrati copilasul, oricat de greu ar fi, se merita! Va fi bucuria si fericirea voastra cand il veti tine in brate, nu am cum sa descriu sentimentul de iubire, e coplesitor, din experienta va scriu.. Chiar daca nu eram pregatita deloc...dar chiar deloc: studenta, plus ca tatal copilului nu m-a sustinut, am ales sa pastrez sarcina si a fost cea mai buna alegere din viata mea! Parintii m-au ajutat cum au putut, a fost foarte foarte greu, dar am reusit, deci se poate! Scoala am terminat-o cu bine, ba am intrat si la master :D


Va pup! Aveti grija de bebe!
0
30-08-2017, ora 22:44
Alesia86
Nu este medic/terapeut
Alesia86
Daca aseara am avut contact sexual si prezervativul sa rupt, azi am luat la pranz pastila de a doua zi si acum iar s a rupt, trebuie maine sa iau alta, e la 10 zile de la prima mentruatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici