Problema bandaj lipit dupa operatie

25-10-2019
S.Florian
Nu este medic/terapeut
S.Florian
Buna ziua, ieri am avut o operatie la degetul mare de la picior din cauza unei unghii incarnate. Medicul mi-a spus ca dupa 1 zi sa imi dau singur bandajul jos si sa il schimb. In seara asta am inceput sa-l dau jos si bandajul este lipit sub unghie, am stat mai bine de 1 ora sa il inmoi in apa calda si parca e lipit cu super glue si cand trag putin mai tare e dureros.
Ce as putea face?
Va multumesc!
4 comentarii
0
26-10-2019, ora 10:02
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Daca nu mergeti la control la medicul operator, umeziti bandajul cu ceai de musetel rece, lasati cateva minute, si apoi scoateti pansamentul. Spalati cu betadina patul unghial, iar dupa, aplicati pansament steril. Repetati zilele urmatoare pana la cicatrizare.
0
27-10-2019, ora 17:04
S.Florian
Nu este medic/terapeut
S.Florian
Buna ziua. Am incercat ce mi-ati indicat dar tot nu merge, cand trag de pansament ma doare de simt ca pansamentu este carnea de sub unghie.
Nu mai exista modalitati usoare de scoatere a pansamentului?
0
27-10-2019, ora 18:25
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Inainte de schimbarea pansamentului, luati un antiinflamator p.o. - ketonal, diclofenac.
0
27-10-2019, ora 19:01
S.Florian
Nu este medic/terapeut
S.Florian
Vă mulțumesc mult! Am rezolvat oricum, m-am chinuit putin si a fost dureros.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: